Dëshironi të jetë pronar i apartamenteve në Detin e Zi , dhe me vet
plazh ? Apo ndoshta ju jeni të interesuar në të vërtetë Botanik pasurive të Nikita
kopsht, Massandra , Livadia apo Vorontsov parqe ? nuk ka problem
- Prite të Jaltës tabelave dhe reklamave pestreet elita Lightbox
strehim në parqe dhe rezervat e bregdetit në jug të Krimesë .

E gjithë kjo - manifestimet e bum ndërtimit, duke provokuar një rishpërndarje në shkallë të gjerë
tokës dhe ndërtimin kaotike në bregdetin e Detit të Zi të gadishullit. Fals
Ndërsa turistët Krime është i lidhur tradicionalisht me turizmin, për të vlerësuar se sa
parave të investuara në këtë zhvillim të këtë sferë nuk është marrë një të tillë. "Ne
nuk ka statistika të sakta të investimeve në infrastrukturën e turizmit, por, gjykuar
Objektet Totali vënë në punë, investime të rritet nga viti në vit, "
- Tha kryetari i komunës së Jaltës Sergej Braiko. Ai vlerësoi se më shumë se 10 vjet në objektet e turistik
investuar 200.000.000 $, "pesë yje vilën" Elena, "pension" Tea
Hill ", hotel" Nights 1001 ", faza e dytë e kompleksit" Marina ", më shumë se 20 të reja
Mini-hotel - ajo është vetëm kohët e fundit u shfaq "- listat e Sergei
Braiko. Megjithatë, në të vërtetë vetëm një pjesë të vogël të investimeve në Krime është
të turizmit, dhe pjesën më të madhe e parave shkon për të blerë tokë dhe për të ndërtuar
strehimit të shtrenjta. "Shumica e objekteve që janë marrë si rekreative,
të provojë të jetë strehim ", - thotë kryeredaktor
"Big Jaltë", ekonomisti Andrei Klimenko. Si një shembull, ai përmend
Kompania ruse "Sistema", duke thënë se investimi prej $ 200 milion në objektin,
cila u shfaq në dokumentacionin si një mjet, por, sipas
Z. Klimenko, ishte një kompleks banimi elite. Në letër, strehim nga deti
shpesh të referuara si apartamente, shtëpi me konvikt ose komplekse rekreative.
"Dokumentet tregojnë interes të pronësisë në hotel, në vend se banesë,"
- Shpjegoi pronari i një prej kompanive anketimit tokës Jaltë. Në Jaltë
Instituti "Ekozempro-CPA", sqaroi se truket të ngjashme janë përdorur
për të zbatuar ligjin "Për vendpushimet", e cila lejon për të ndërtuar një metër 100-
zonës bregdetare vetëm objektet e turistik. Ndërtuar si një hotel Sipas lokale
banorët, bum tokës në Krime filloi në 2001 kur, një i ri
Kodi i tokës. "Së pari, struktura private të shkatërruar tokën i lirë,
ndryshuar, atëherë pronari i vendpushimet e tregtisë së shëndetit të bashkimit, e papërfunduar dhe e departamentit
objekteve, dhe pastaj ajo ishte ana e shtetit republikane dhe pronës, "
- Tha Andrei Klimenko. Rritja e çmimeve të pronave të mëvonshëm i ka dhënë
rritjen e strehimit në vend të privatizuara apo të dhëna me qira
sanatoriume. Por oreksi nuk është e reduktuar: tani është ofensiva në terren
rezervat e natyrës dhe tokën bujqësore. Shuma të mëdha të marra në Krime
nga skemat hije - për ryshfet zyrtarëve lokalë për të dhënë zyrtarisht
Tokës gadishullin me qira, dhe vlera e saj në treg është vënë në xhepin e tij. Më shumë
një opsion - ndarja e parcelave prej 10 hektarë në të emëruarit, e cila
pastaj me qira atë për një pronar. Shkalla e mashtrimit në tokë
tha se skandali i fundit i korrupsionit në Alushta: Sipas Ministrit të Brendshëm
Punëve të Yuriy Lutsenko, udhëheqja e fshatit u ndaluan nga policia për të marrë ryshfet
$ 5, 2 milionë, duke rezultuar në dy parcela në një sipërfaqe prej 17 ha. Por kjo
vetëm maja e ajsbergut. Sipas Tatjana Guchakovoy Institutit të Tauride
zhvillimit rajonal në Krime u shfaq një industri të madhe, duke shërbyer
tokës hije të tregut. "Ka njerëz që" do të veshin "të holla për zyrtarët, menaxherët,
përgjegjës për të emëruarit e kërkimit, avokatët, duke krijuar një pamje të legjitimitetit, "
- Tha ajo. Rezultatet janë pikëlluar: tokës për ndërtimin e objekteve
qëllim të vërtetë për turistët, tashmë të zhdukur pothuajse. "Për të
për të ndërtuar një hotel të klasit botëror, një investitor për të paguar për
5 hektarë tokë, por pastaj do të kalojë para xhepi i mafias tokës. Kështu
shumë më shumë gjasa se do të ketë një zhvillim kim ", - thotë Andrej
Klimenko. Sidomos se investimet në tokë dhe banesore e pasurive të patundshme paguan off
shumë më shpejt se investimi në ndërtimin e hoteleve dhe vendpushimet. Vërtetë,
për të drejtën për të gëzuar një plazh privat, me pamje nga malet apo zogjtë duke kënduar
në pronarët e banesave rezervë do të duhet të pranojnë disa vështirësi.
Apartamentet nuk mund të regjistrohen, dhe faturën mujore të shërbimeve
në një "sheshtë" mund të tërheqë në 500 $. "Çmendur, që do të blej
strehimit të tilla është i kufizuar. Shumica e këtyre spekulatorëve, që janë thjesht të vënë
para me pritshmërinë e rritjes së çmimeve në të ardhmen. Prandaj, gjysmë e zbrazët ndërtesat e reja
qëndrojnë me dritare të errëta ", - thotë Glavred" Big Jaltë ".
Kush paguan për të gjetur origjinën e investitorëve të Krimesë shqetësuar. Zyrtare
Statistikat e në mesin e investitorëve të mëdha në ekonominë e gadishullit - dhe Rusia
në det të hapur zona, për të cilat, sipas disa raporteve, ka edhe ruse
strukturë. "Gjithkush e kupton se nëse Qiproja apo diçka të firmës zvicerane
bën hotel "Oreanda", pastaj veshët e tij rrinë jashtë Rusisë. Të gjithë pak a shumë
mirë në Krime, e krijuar mbi 10 vjet - është vetëm kryeqyteti rus:
Shtëpia Konvikti "More", "Krimesë Riviera", "Almond Grove", "Palmira-Palace"
Hotel "Oreanda" - listat arritjet e CEO rusët Krimese
operator turistik "Kandahar" Boris Zielinski. Ish-Zëvendës kryeministri
Krime biznesmen Vadim Grib tha gjithashtu se ekonomia e gadishullit
investuar kryesisht ruset, dhe vendin e dytë është e zënë nga familje
investitorët. "Por paratë është i parëndësishëm, pasi situata për investitor
Gadishullit të pakëndshme. Janë vetëm ato biznese që janë të kuptohet qartë
rreziqet dhe të llogarisë mbi një rimbursim të shpejtë ", - shpjegon ish-Ministri Zëvendës Kryeministri
ARC. Vërtetë, Boris Zielinski ankohet se aktiviteti është tani fqinjët e veriut
reduktuar: fuqia portokalli frikësuar tërheqjen e tyre të parë të përfitimeve për të lira
zonave ekonomike, dhe më pas - një anti-rus retorikën. Megjithatë, rusët
vazhdojë të investojë në Krime. Në një projekt vetëm turistik
"Golden Beach" në mes të Levanti dhe Oreanda kontrolluar nga Konstantin Grigorishin
Kompania "Aset Menaxhimi Globus" të investojë S300 milionë Ukrainian
kapitale gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në Krime. Tre anëtarë të një e vetme e Krimese
Kompania "Consol", zhvilluesi i madh në Gadishullin, më shumë se pesëdhjetë
rritje të lartë ndërtesa. Biznesit vendas dhe është i përfshirë në mënyrë aktive në rishpërndarjen e ish-
pasuritë e shtetit, megjithatë, të investojnë në zhvillimin e saj nuk është në një nxitim. "Sa
zhurma ishte kur hotel "Jaltës" dha Sergei Taruta të ISD. Premtuar
se do të investojë $ 100,000,000 investimeve. Por pas kaq shumë vitesh, dhe gjëra të
atje! "- drejtor i përgjithshëm i zemëruar". Kandahar "Në pritje të krizës kaotike
zhvillimin e vë në pikëpyetje statusin e turistik Bregun e Jugut. "Ajo që po ndodh nuk mund të quhet
investimet në infrastrukturën e turizmit. Vëllimi dhe numri i objekteve
tejkalojnë mjedisore, rregullative dhe kontenierë të tjerë zonat turistik "
- Thotë pronari i kompanisë Jaltës menaxhimit të tokës. Sipas tij,
fushën e Madhe Jaltës gradualisht po shndërrohet në një conurbation kryesore: tashmë
kryer, si dhe planet për të ndërtuar të lartë të rritet 60. "Comfort
të qëndrojnë të ulëta, niveli i zhurmës së lartë, e vazhdueshme të trafikut dehja, të lartë
gazuar. Call një vend i tillë nuk mund të jetë një mjet i shëndetit, "-
tha ai. Por kryetari i komunës së Jaltës nuk pajtohen me të. "Ne kemi nevojë për të ndërtuar, dhe për të ndërtuar bukur.
A Hrushovi në zemër të bukur? Vendet e ndërtimit janë, sepse ka një kërkesë
për strehim. Ne përpiqemi për ta parandaluar atë, por biznesi është ende duke e bërë rrugën e saj.
Dhe për të vënë çështjen në një mënyrë që kërcënon turistik - është e pamundur ", - thotë Sergej
Braiko. Udhëheqësi i organizatës "Polikurovsky slobodka" Gregory
Taranenko nuk besojnë se qeveria po përpiqet të parandalojë një ndërtesë kaotike.
"Në vend se të ruajtur pamjen historike të qytetit, autoritetet falur
që rriten të lartë të ngrihet të drejtë në ujore dhe në zonat e mbrojtura të qytetit "
- Pohon ajo. Por protestat e qytetarëve mund të ndalohet vetëm nga disa
ndërtimeve ilegale. Ndryshojë situatën si një e tërë mund të rënies tregun e pronës
Krimea. Sipas drejtorit të Strategjik të Zhvillimit dhe Marketingut
Kompania "shekullit XXI" Maxim Belous, blerja e pasurive të patundshme në Jaltës Madhe
motivuar shpesh nga faktorë emocional e komoditet dhe relaksim, por jo
detyrueshme efikas të qëndrimit në një burim të të ardhurave. "Në rast të mbinxehje
Çmimet më të lartë të preferencave të konsumatorit dhe mundësitë e rreziqet South Coast mbetet
nuk ka kërkesë reale ", - tha Maksim Belous.

Share This Post: