Nuk dihet kur burimi i zakonshëm , ku ushqimi skuqur , u lind
fireplace , por në Greqi dhe të lashtë Romën e lashtë , zjarrit tashmë ekzistonte . këto Portals
prerë brenda mureve të gurit dhe të dekoruar të vogël -të parë të gjitha vatrat e shtëpive
ende të kryer një funksion të ngjashëm të zemrës .

Rilindjes, me zhvillimin e shpejtë të arkitekturës dhe dëshira për dekorimin:
llaç, skulptura e gdhendur në mermer, ka bërë një vatër të rëndësishme dekorative
element të qytetit brendshme e pallateve të fisnikërisë së Italisë dhe vila e vendit.
Është kjo periudha e zbukurime të tepërta dhe luksoze është koha
Buhari oxhaku lindjes. Në vatrat e shtëpive të thjeshta, qendrat mermer tani kanë
Portals, dekoruar me carvings. Një portal lartë në krye buhari oxhaku, too
dekoruar detajisht, gdhendur, zbukuruar ndonjëherë me fletë ari. Në këtë kohë,
"Barbarian" Evropa, bukurinë dhe delikatesë e fireplace përfundojë ende nuk ishte në kërkesë:
princat mesjetare feudale ishin vlerësuar madhësinë dhe forcën. Dhe për shkak se zjarrit arriti
Vlera e ndërtimit të banimit, ata u martuan në krye të harqe guri të gotik
fije. Brenda zjarr i pjekur në hell një lojë, nganjëherë të përmasave impresionuese.
Dhe në shtëpitë e banorëve të varfër të asaj kohe ndërtuar në mur fireplace dhe mbi
të varur një oxhak tendë, e cila pret "zbukuruar", sa më mirë që ata mund të:
suvatuar, whitewashed dhe pikturuar me bojëra me ngjyrë. Ndërtime të ngjashme
zjarrit ekzistojnë për këtë ditë. Në Evropën shkolluar, disa
shekuj, fireplace do të marrë vendin që i takon në dekorimet e brendshme. Dhe, papritmas, oxhak
raft i është dhënë një rol krejtësisht të pavarur. Kështu, në bazë të Louis XIV, në periudhën
Kulm barok kishte rregulla të veçanta për regjistrimin e buhari oxhaku,
dhe ata që nuk duan të mbajnë me të modës, ata e ndoqën. Raft ka veçantë
një ekspozitë e baubles të çmuar, krenarinë e pronarit. Tani raft
nuk vetem rock, por u përball me se si dhe portali gjithë, prej druri
panele gdhendur, zbukuruar me punën e llaç shkëlqyeshëm. "Crew" oxhak
raftet e pothuajse të gjitha shtëpitë kanë qenë candelabras me qirinj, figurines e çmuar
pastaj porcelani dhe të gjitha llojet e kutive. Konsiderohet e detyrueshme të ketë në buhari oxhaku
veçantë buhari oxhaku raft orën. Ata filluan të bëjnë pas një të përsosur
zotëruar prodhimin e orë katit të mëdha. Orë buhari oxhaku ndryshonte hiri
dhe në fillim nuk i ka lejuar një shumëllojshmëri të gjerë të formave. Më vonë, kur fireplace
orë kanë qenë prodhimin e shtëpive të famshme bizhuteri të tilla si Faberge, ata
u bë një pjesë të vërtetë të artit. Ata ishin bërë në formën e arkitektonike
strukturat, për shembull, në formën e katedraleve gotike apo faltore kineze. Në përfunduar
përdorur gurë gjysmë të çmuar, prej porcelani, mermer, llak me ngjyrë, ari
dhe gurë të çmuar. Edhe sot, watch, ndoshta, subjekti më të shpeshta
në një raft mbi fireplace. Por tani ata nuk do të zgjedhë deri më luksoze të shtrenjta,
dhe dekorimit ekstravagant, dhe në përputhje me stilin e përgjithshme të dhomës në të cilën
ka një fireplace. Për shembull, në pjesën e brendshme në stilin e hi-tech shikojnë me një të pasur
përfundojë bizhuteri do të duket të paktën eklektizëm. Por të tilla
të tilla si fotot e mëposhtme, orët e dizajnit modern do të dekoroj
situatës. Edhe pse është e njohur se një "teknologjisë së lartë" të brendshme
vështirë se në të gjitha do të ketë një raft fireplace. Në fotografinë pasardhësenext picture fireplace zëvendësohet
furrë moderne, pop ata në rritjen e fundit, dhe prodhuesit
prodhojnë soba e tillë për një shumëllojshmëri të brendshme dhe një gamë të gjerë ngjyrash
(Ne kemi përmendur tashmë). Nëse ju jeni një tifoz i stilit Victorian të vjetër të Anglisë,
që fireplace juaj do të jetë "zhytet" në mur, por do të shfaqet vetëm gdhendur ose
portali gdhëndur prej guri të bardhë. Në raft ju mund të vendosni porcelani anglisht,
takëm dekorative, chandeliers ose varur mbi murin fireplace si candleholders.
Një fireplace bardhë guri e ardhshme për të vënë mobilje mbuluar me mëndafsh moire
ngjyra e qumështit shkrirë. Qilim të bardhë të plotë këtë aristokratike, të vërtetë
Mjedisit në anglisht. Për brendshme në stilin e fireplace bashkëkohor klasik
dhe një raft mbi të mund të panele oblitsevat prej druri të lehta. Në raft mund të
vënë candleholders tradicionale, vazo qeramike dhe rri një foto.
Por ne duhet të kujtojmë se është më mirë për të mbyllur ekranin gotë fireplace e tepërt
ngrohjes, si veprat e artit për ndryshimet e temperaturës janë të padëshirueshme.
Për inererov elegant sotme nuk karakterizohet nga një bollëk të dhënat dekorative,
prandaj fireplace veshur me mermer gri, ka një druri të thjeshtë
raft, të cilat janë skulptura të vogla të falsifikuara avangardës.
Abstract një pikturë mbi fireplace në pereklichaetsya ngjyrosje me ngjyra
me rreshtim e saj. Në këtë situatë nuk ka ngjyra të ndritshme, frills dhe detajet tepërt.
Tifozët e stilit "fshatar" (përkthyer nga latinishtja do të thotë "të thjeshtë, i vrazhdë")
preferojnë të përfundojë para zjarrit sipërfaqe, i përafërt guri,
ashpër, si një i vjetër me tulla, apo druri, mundësisht edhe me gjurmët e
kohë. I tillë fireplace në stilin e përafërt romancë (stilin "vend") ka
raft, e cila mund të bëhet nga një joists tavan vjetër ose të trarëve,
në këtë rast. Podhoryaschimi për pajisje e saj në harmoni me
të gjitha fireplace stil, do të jetë "fshatar" qeramika (tenxhere, kana), shtëpi
Lodrat, gjithashtu, sikur të blihet me një të drejtë rurale. Një mur mund të jetë i zbukuruar
një kurorë me bimë të thata, si në foto. Por vini re se i përafërt
Materiale fireplace fireplace kombinuar me krejtësisht elegante praruar
darë, lopatë dhe poker, të cilat nisën përfitimet e tyre. Pra, për të dekoroj
Fireplace interesante dhe interesante, por nuk është e nevojshme për mbingarkesë tepërt raft
pajisje. Kohë më të mirë për të ndryshuar ekspozimit, heqjen e dekoratave e mëparshme
në kohën e dyqan.

Share This Post: