Sistemi i ballkone xhami frameless dhe loggias , është konsideruar më
bashkëkohore të të gjitha ekzistuese ...

Ky dizajn elegant teknikisht u shpik dhe përsosur nga finlandezët
në vitet shtatëdhjetë, dhe vetëm pak vite më parë ajo u shfaq në kombëtare
tregut, në mënyrë produkte të tilla në Rusi konsiderohet ende një elitë. Çfarë është kjo
atë? Frameless ballkon dhe lodzhiyChtoby të kuptojnë se si për të ndërtuar
Sistemi frameless lustrim, imagjinoni një profil që është i instaluar në
sobë ballkon të lartë, të cilat deri në 2 mm përsërit formën e saj.
Në këtë profil, sythe veçantë, të lëvizshëm, dhe lëvizin qelqi. Vetë
Profili është e fiksuar rigidly (me anë të bulonave spirancë) në konkrete, dhe të ulët
Profili i shërben si një udhërrëfyes. Qelqi përfunduar duket si
mur solid i osoboprochnogo xhami shkon. Ajo nuk kërkon përforcim
filma të ndryshme të shtrenjtë, dhe kur shatters thyer në të vogla
cubes butë që të besueshme garanton sigurinë e njerëzve nga shkurtimet,
ndodhin në zbatimin e qelqi të zakonshme. Trashësia e qelqit varet
hapësirë ​​lartësia xham: në qoftë se ajo është më e madhe se 2 m, ajo është aplikuar zakonisht
Trashësi qelqi 8 mm, nëse ajo është më poshtë - përdorimi 6 mm-. Fit në gjerësi
derë qelqi mund të ndryshojnë 60-80 cm, në varësi të
ballkon size. Në instalimin, nyjet janë të mbyllura xham i hollë transparente
vulën mezhstekolnym që pengon hyrje e ujit në ballkon dhe borë
kontribuar në të shëndosha ngritur - dhe izolim. Në prodhimin e të gjitha elementeve
qelqi frameless janë bërë të materialeve të qëndrueshme - alumini
Detajet janë pikturuar nga Veshje pluhur, dhe si fasteners përdorur
çelik inox. Për lehtësinë e rrëshqitje shutters xhami, kur u hap,
në kushineta rul janë të vinçave të veçanta. Mbështetje të tillë
mbrojtur nga uji, kështu që edhe në dimër, mekanizmi nuk është jammed
- Ju mund lehtë të hapur xhami në çdo kohë të vitit, duke teh
dritare në anën e palosur "librin" e tyre nga një prej mureve. Nëse ne flasim për
pamjen e një sistemi të tillë, jashtë ndërtesës është një vazhdueshëm
qelqi mur pa korniza dhe uprights. It visually rrit
ballkon ose hapësirë ​​lozhë, sepse në pozitë të mbyllura qelqi
praktikisht të padukshëm. Pluses në favor të lustrim frameless të rëndësishme
Përparësia e xhami frameless është mungesa e problemeve
me pastrim periodik - çdo fletë është e lehtë për të pastruar, nuk e përkulur mbi
kangjella dhe të mos ekspozuar veten e tyre në rrezik. Në këtë rast, lustrim frameless
nuk kërkon mirëmbajtje të veçanta. Ju do të duhet vetëm
vetëm një herë në vit, lyej lëvizin pjesët me silikoni llak. Mbyllur
Sistemi i pozitës frameless mbron ballkon nga era dhe shiu, dhe
nivelin e zhurmës në dhomat ngjitur në shtëpizë, është zvogëluar nga 15-20 dB (zhurma
lë). Rastësisht, ky lloj i lustrim mund të zbatohet për pajisjen
transparent dhe i tejdukshëm ndarëse frameless qelqi (p.sh. në
zyrat, dyqanet, sallat e ekspozitës dhe mjedise të tjera ku opinioni
transformimit të përshtatshëm të klientit). ... Por, pa të meta nuk
Shumica e sistemit frameless është krijuar në mënyrë që të plotësojë
ishte të paktën dy herë në një hapësirë ​​të sigurisë. Megjithatë, në qoftë se provon
cilësia e pamjaftueshme, pas një kohe të fillojë të trondisin dyert.
Problemi është se ngarkesës bazë era merr
nuk qelqi vetë, dhe vendin e tij në rritje në profilin tuaj. Kjo zvogëlon konstruktive
Site fiksim ngurtësi e qelqit në profil. "Të dyshimta" fletë bëhet
burim zhurme dhe në xhami në pikat e fasteners saj mekanike mund të
zhvillojë një përqendrim të padëshirueshme stresit. Natyrisht, këto funksionale
karakteristika duhet të jetë një efekt të caktuar në ecurinë e kostos
produkteve, të komponenteve të sistemit frameless lustrim. Prandaj, duke përjashtuar fillestare
prodhuesit e paskrupullt, ne mund të themi se keqe unframed
sistemet nuk. Ka një keqkuptim të përdorimit të tyre, shpesh të shoqëruara me të panevojshme
ekonomisë. Prandaj, në fazën e përzgjedhjes është shumë e rëndësishme për të përcaktuar saktë të cilësisë
sistemin e propozuar, për të shqyrtuar dokumentacionin shoqërues dhe përcjelljen
instalimin e teknologjisë. Kur instalimi frameless qelqi duhet të mbahen në
mend se përveç kostos së ndërtimit për metër katror, ​​ka të tjera,
kritere më objektive të përzgjedhjes. Nuk është çudi ata thonë: "A të lirë - për
Kjo do të harrojnë shpejt, nuk i keq - do të kujtohet gjithmonë "!.

Share This Post: