Perde dhe dekorim dritare okonPo formën e shtëpive moderne mund të ndahet
ndarë në drejtkëndëshe dhe hark , hark , huazuar nga Gothic
arkitekturës , dhe e rrumbullakët, si binjake dhe dritaret , dritaret gji . Secila nga këto
dritaret mund të organizohet në mënyra të ndryshme , duke pasur parasysh specifikat e formën , masën dhe mënyrën
Hapja e kornizave të dritareve .

Edhe kutinë e njëjta gjë mund të dekoruar në stile të ndryshme në varësi të
nga stili i përgjithshëm i dhomave të brendshme dhe madje edhe në të sezonit. Për shembull, në verë, sidomos
cottages fjalë dhe vila, por edhe të banesave të qytetit, dritaret zakonisht e bëjnë nga
pëlhura të lehta pambuku. Summer perde nuk kërkojnë struktura komplekse:
ai është zakonisht perde e hollë e ajrit me model të lehta. Por edhe ai
gjatë sezonit të verës zbehet, kështu që perde verë të mirë më shpesh. Nuk janë të veçanta
perde të projektimit, projektuar kryesisht për të mbrojtur nga dielli - kjo roll,
leckë e cila kur heqjen roll të rrokulliset, dhe grilat e romake, palosjen
deri në një lloj fizarmonikë në kurriz futur në intervale të rregullta
shufra. Dhe rul dhe blinds roman janë bërë nga materiali i dendur dhe i pothuajse të
të funksionojë si louvers, si mbrojtje efektive nga dielli. Frëngjisht
perde, ose, siç quhen "hije" të lëvizë lart. Por ka
kjo është për shkak të perde sosbarivaniya në një kurrizit ndërprerë në një zastrochennye vertikalisht
kuliski, si perde rritet zakonisht është vetëm gjysma dhe ata varet bukur
në valët horizontale. Ata janë bërë nga material i hollë i lehtë dhe janë të njohura
të gjitha sallat e koncerteve, dhe në të kaluarën e afërt, "markeze" ishin të njohura
dhe institucionet zyrtare, dhe madje edhe në kopshte. Versioni klasik
perde - një kombinim i paneleve të densitetit të indeve të ndryshme, i hollë dhe transparente,
Mbylle dritaren dhe e dendur, pëlhurë e rëndë, inkuadrim një dritare në çdo anë.
Ju me siguri mund të krijojë dhe të thjeshtuar: vetëm rri një transparent
një perde e hollë. Në verën e ajrit do të jetë e rrobave, nuk mund të jetë më shumë pikë,
por në dimër mund të krijojë një ndjenjë e freski, edhe në një dhomë të ngrohtë. Dizajn
perde klasik mund të jetë mjaft e komplikuar. Ata mund të kenë një pelmet
- Një element dekorative e indeve që mbulon qerpikë. Pelmet, në soje ana e tij,
mund të jetë i butë, lirshëm varur apo të ngurtë. Ajo gjithashtu mund të
bërë leckë të kundërta ngjyra ose cilësi, shkurtohet me flokë në buzë
ose bishtalec. SMAD - një pjesë e veçantë e pelmet, përfaqëson një
gjysmë-rrethi i rrobave draped folds butë. Mundësitë në rritje
perde me qepalla është gjithashtu mjaft të ndryshme. Shumë popullor në bashkëkohore
variante perde grommets - vrima në krye të perde, tehe me metal,
e cila ka kaluar nëpër kornizë. Një tjetër metodë e zakonshme përfshin shumë
Prania e sythe apo unaza sewn ose pezulluar në perde në terminalet, clips.
Dhe ju mund vetëm rrëshqitje kornizë të hollë metalike në kulisku, zastrochennuyu
në krye të perde - kjo është ndoshta mënyra më e lehtë për të rregulluar. Finish
Perde në buzë të thekë, dantella thur ose i jep një pamje të madh. I tillë
zbukuro perde të brendshme klasike, antike apo moderne stil. A
kreshtë të materialit dallim apo materiale të perde është e përshtatshme, për shembull,
në vend të brendshme. Transformuar të verbërit mund të përdorni të kërkesës. Në qoftë se ju të vini deri
duke tërhequr një saj të letër-muri apo tapiceri, atëherë perdet do të ndihmojë në lidhjen e brendshme
së bashku. Jo më pak efekte interesante mund të rezultojë në qoftë se një transparent
rrjetë gjobë të rri mbi perde të trasha dhe të rënda. Pastaj, duke tërhequr në një hollë
rrjetit do të jetë një lehtësim, dhe dendur të fituar hije vëllim. Dendur dhe të rënda
perde bërë prej mëndafshi apo nevojat rreshtim kadife. Ajo mbron nga vyshket,
ndihmon të mbajë formën, fsheh seams në anën e kundërt. Rreshtim mund të
të rregullohen në ndeshjen e indeve bazë, dhe mund të jetë një ngjyrë të kundërta që
krijojnë një efekt të veçantë dekorative. Një hollë pambuku, transparente
tyl ose avant-gardës modelit të rreshtim rrjetit nuk është e nevojshme. Megjithatë, një tjetër mënyrë
var perde prapa në traditat e Lindjes arabe në modë. Dy shekuj
më parë, Evropa admiruar silks luksoze dhe velvets, dhe këtë mënyrë, nganjëherë
tërhequr kurrë, u zhduk plotësisht. Një traditë e ornament orientale
mobilje pëlhurë kapur në dhe gjeti admirues në shtëpitë evropiane.
Jastëkët dhe perde, canopies dhe coverlets, mbulon për mobilje dhe qilima, në fund,
- Të gjitha të ardhurve nga Lindja. Një numër i madh i folds, rrjedhin pa pagesë
në inde - që është parimi themelor i veshjes në këtë stil. Bollëkun e unike
stolitë dhe ngjyra të pasura, gjithashtu, një detaj karakteristikë e këtyre brendshme. Parvaz
blinds është ngritur gjithashtu duhet të adresohen. Diversitetin e tyre të madhe
në tregun e sotme ofron një përzgjedhje të gjerë, në bazë të duhet të
të zgjedhen në bazë perde eave modele dhe stilin e përgjithshëm të situatës.
Logo kornizë të përcaktuar Accessories: kllapa, mbajtësit, unaza dhe shkronja kapitale.
Ata janë shumë të ndryshme: piramidat, balls, shigjeta, gjethe, gjarpërinjtë dhe kështu me radhë.
Janë aq të ndryshme dhe materiale - është kryesisht druri, metali
dhe qelqi. Shufra të falsifikuara dhe të brendshme prej druri do të përshtaten në një stil të vendit
i dhënë asaj një humor romantike. Dhe tani për perde popullore liri
model i përshtatshëm në formën e litar li perde. Për brendshme klasike
me të shtrenjta multi-layer shufra perde dritares janë të nevojshme në bronz ose
bronzi me këshilla ari praruar në formën e kokës së një luani, të shigjeta apo kone.
Pajisje dhe mbajtësit në formën e lule të bukura, ose zambakë heraldikë do
një plotësues të shkëlqyer të tyre. Shufra Super moderne përdorin më të reja
teknologjisë dhe të lidheni karakteristikat gjerë strukturore dhe heqjen e ndryshme
apo rrëshqitje mekanizëm me telekomandë. Dhe nuk janë modele, nga ana tjetër,
imitim antike shufra hekuri i punuar perde, përfundoi si një plasaritur
nga koha në detaje kohën e bakrit fildishi apo antike. Ata janë harmonike
plotësojnë brendshme antike. Në përgjithësi, përzgjedhjen pëlhura për tapiceri dhe modelet e tyre,
si dhe marrjen kornizë dhe aksesorëve të saj, është e rëndësishme të kujtojmë atë zonë
zënë nga draping pëlhurë është mjaft i rëndësishëm dhe, pra, gabim
në një zgjedhje të tillë mund të shkatërrojë harmoninë e brendshme. Është më mirë për të dëgjuar
këshilla e një projektuesi profesional në këtë çështje.

Share This Post: