Sot mbi normat me qira në Kiev të madhe ndikojnë luhatjet e dollarit ,
si dhe reduktuar fuqinë blerëse : si rezultat i kanate
programe peng , shumë janë të detyruar të shtyjë blerë një apartament dhe të kërkoni për
banesave me qira . Si rezultat , shumë qiramarrësit janë të kombinuara për të hequr
, apartament " një çantë " , ose thjesht të zvogëlojë zonën e dhënë me qira , duke
nga një dhomë gjumi në një dhomë gjumi .

Si bordit të monitorimit, të lirë një apartament dhomë gjumi
në Kiev (24.10.2008) ofroi 500 $ në zonën Desnianskyi. Më të shtrenjtë
ofrojnë - për 5000 $ në 7 dhoma - ajo ishte në qarkun Pechersk. Mesatarisht,
situatën në Kiev në tregun e qirasë është si vijon: me qira konvikteve dhe shpenzimet e
nga $ 600 në muaj, një dhomë gjumi apartamente oferta e 800 $ në muaj, 2-dhoma
në koston mesatare 1.200 $, dhe "tre-rubla shënim" mund të hiqet për 1600 $ në muaj. "Kërkesa
shtëpi, kaq të çuditshme, mjaft, është në rritje. Me qira të gjitha apo edhe jolikuide: një dhomë
është e vështirë për të gjetur të lirë se 700 $ "- shpjegon oficeri i situatës
NJË "AlyansBrok" Vladimir Stolitny. Sipas tij, arsyeja kryesore për tanishme
situatë: mungesa e programeve të hipotekës aktuale. "Kush
nuk mund të blej - me qira. Dhe tani nuk mund të blejnë një "- tha Stolitny.
Në të njëjtën kohë, orë Jaroslav, drejtor i Akademisë së Shkencave "Realty mirë", e cila është e specializuar
një qira të shtrenjtë, tha se kërkesa e tij ka rënë për shkak se agjencia
që konsumatorët janë duke pritur për çmime më të ulta. "Konsumatorët të cilët kanë bërë një urdhër për të kërkuar për apartamente
telefononi dhe kërkoni të shtyjë për të dy deri tre javë për të pritur më të ulët
çmimet ", -. tha Sipas agjencisë, kërkesa për qira sot
të pakënaqur: "kërkesave të paplotësuara është shumë e lartë Tani pronarët e.
Banesat janë të zgjedhur nga banuesit. "Watch vuri në dukje gjithashtu se, nëse efektet e
kriza financiare do të përkeqësohet, mund të supozojmë se qiramarrësit të mëdha
apartamente do të lëvizin në më të vogla. "Unë nuk e shikojnë ende, por situata
për të shkuar "- shtoi ai Në të njëjtën kohë, shumë agjenci metropolitane, REALTORS.
shënuar një rritje të kërkesës për të ndajnë një dhomë. Kështu, popullore në Perëndim
Lagjes (fletmeyt) është duke u bërë gjithnjë e më urgjente në Ukrainë. I ri
njerëzit që kanë ardhur në kryeqytet për të punuar dhe mësuar, preferojnë të marrësh me qira një
apartament për dy. Rastet kur tre dhoma apartamente është hequr
5 deri në 7 persona. Në pyetjen se a pritet rënie e çmimeve të qirasë, sepse
me krizën financiare, REALTORS përgjigjet pa mëdyshje nr. "Propozime
sidomos cilësia e banesave është jashtëzakonisht i vogël, dhe për këtë arsye flasin për uljen e
nuk është e nevojshme. Rritja e çmimeve në terma të dollarit nuk ka ndodhur, por
qiramarrësit të cilët marrin paga në monedhën kombëtare, kemi ndjerë atë në portofolin tuaj "-
konsideron Stolitny. Në këtë moment, për shkak të rritjes në çmimin e dollarit, qiramarrësi
pagesën për një hryvnia për të dollarit të çmimit të blerjes. Në
Rezultati për një banesë me vlerë prej $ 500 të këtij muaji, qiramarrësi do të paguajë
rreth 3,000 USD.

Share This Post: