Për një kohë të gjatë në vendin tonë perde , dhe perde për drapes dritaret ishin të parë
si nevojë tradicionale për kryerjen e ngarkesës shumë funksionale .
Ata mbrojtën mobilje, letër-muri , dhe sytë tanë nga dritë e ndritshme dhetë forta të rënda
perde e kadife dhe sixhade - nga harton në dimër .

Njerëzit madje nuk pyes veten se çfarë është në modë këtë sezon, në atë "vishen" të tyre
dritaret? Ndonëse modës për një pëlhurë të veçantë për perde dhe drapes ekzistuar, por
gjatë ndërtimit të socializmit, u diktuar nga mungesa e varg,
dhe në fillim të "tregut të lirë" - një bollëk të mallrave të konsumit. Sot, e brendshme
opsionet e projektimit dritare u shfaq shumë, dhe për të kuptuar veten
në shumëllojshmërinë e tendencave, stileve dhe modelet e projektimit të tekstilit
mjaft e lehtë. Kur zgjedh një model dhe ngjyra e perdeve duhet të marrin parasysh madhësinë,
Qëllimi dhe stilin e dhomës. Për adhuruesit e klasike të arsyeshme e zakonshme
perde klasike, edhe pse ata tani janë të kombinojnë në mënyrë perfekte të fundit
tendencat e modës dhe elemente të stileve të ndryshme. Gjëja më e rëndësishme në zgjedhjen e perde - atë
indeve nga të cilat ata do të jenë stitched. Pëlhurë mund të jetë një salcë të pazakontë, duke
dhe cilësi. Rregulli kryesor - një kombinim me një brendshme të përbashkët. Është shumë e rëndësishme të jashtme
ndriçim dhomë. Kur dritaret gjatë tërë ditës dielli po ndriçon, do t'ju duhet
drapes. Në një dhomë të errët do të jenë tyl mjaft dritë. Verbër të njëjtën
mund të kombinohen funksionin e perde dhe tyl. Pëlhura Tani shumë në modë, ku tyl
ka futje e artikujve liri - një pëlhurë tejdukshëm krijon
një ndjenjë e butësi, rrezet e diellit shpërndajnë të ndritshme. Mëndafshi shumë në modë
dantella dhe pëlhurë, ata janë të përpunuara në mënyrë të tillë që krijon efektin e "përtypet"
që vazhdon edhe pas larje dhe hekurosje. Është interesante të shohim pëlhurë
Slotted-dritare dhe një cilësi të ndryshme për të lehta: diku në transmissive
drita, diku plotësisht i panjohur. Pëlhurë dantella është tepër i gjerë
shumëllojshmëri të textures dhe modelet mund të jetë ose harton grafike,
ose me model perimesh. Projektim dhe stil perde të zgjedhur në bazë të kombinimit të
linjat që janë të përshtatshme për të brendshme. Perde mund të jetë me ose pa lambrequins. Pelmet
- A është superiore, një pjesë e veçantë e varur perde nën qerpikë. Në stilin e
Moderne, ku supozohet linjat e qetë, pelmet duhet të përsëris siluetë
disa pjesë të mobiljeve të tilla si headboards dhe panelet gdhendur të kabinetit.
Një stil të vendit, shumë e famshme tani, dhe harqet janë të lejuara zavyazochki,
zorrë dhe thingies. Këto perde vështrim sidomos elegant në dhomat e fëmijëve
dhe në shtëpitë e suburbane. Frëngjisht frëngjisht perde perde janë klasike.
Këto perde janë shoqëruar me shumë teatro, zyra, shtëpi të kulturës,
klubet dhe institucionet e tjera politike dhe kulturore. Frëngjisht
perde janë seksione të veçanta janë të formuar nga gjysmërrethor sheshtë
folds e indeve. Perde për frëngjisht është përdorur, të lehta zakonisht mëndafshi
ton apo një tyl transparent dritë në ngjyra të ndryshme dhe hije. Këto janë ideale blinds
të përshtatshme për dhomen e ndjenjes dhe dhoma gjumi, ku ka një mobilje klasike dhe antike.
Frëngjisht është shpesh e kombinuar me perde drapes klasik me tassels
dhe lambrequins. Ata janë ideale për dritare me hark që të rritet si
me dorë, dhe në motor. Roman hije - një nga më në modë
produkte të reja janë shumë të popullarizuara në mesin e atyre që gëzojnë të gjitha të fundit. Romak
perde dhe blinds janë të ngjashme, dhe perde frëngjisht. Nga e parë që ata dallojnë
rroba të ngurta, të mos e ndarë në lamellae të veçanta, të dytë - sinqeritet
linja. Blinds Roman - është e fletë banesë e indeve, të ndarë në seksione të barabartë.
Në secilën pjesë të tilla në kufijtë e saj dhe fiksimin e qepi shtrënguar horizontale
kllapa. Blinds romake janë ngritur, si dhe blinds horizontale: manual
tërhequr menaxhimit kabllor, ose nga një motor elektrik. Roman blinds Roman
perde - është i përshtatshëm, praktik dhe shumë moderne. Kufizimet në përzgjedhjen e rrobave
për blinds Roman është praktikisht nuk ekzistojnë. Ata janë sewn nga trasha ose të hollë
, pëlhurë liri ose tyl. Shkak se ajo është e sheshtë canvas, pëlhurë mund të zgjidhen
me foto origjinale - folds e fshehur e saj nuk do. Australian Blinds
- I përkasin njërës prej modës fundit "squeaks". Australian perde - kjo është
një përzierje të verbon frëngjisht dhe romake - ata e hapur dhe të mbyllur si romake,
por pasi ata nuk janë sewn tabs horizontale, formimi i qetë
folds gjysmërrethor të gjithë gjerësinë e verbon. Më e dobishme janë të verbër
shikoni në dritare të vogël. Drita perde pëlhura gazit dhe pastel
tonet do të bëjë një shënim për mister dhe romancë në brendësi të një dhomë gjumi apo
dhomen e ndjenjes. Australian perde sewn nga indet ndritura dhe i ngopur
të përshtatshme për dhoma e fëmijëve dhe kuzhina. Australian perde perde Japanese
- Kjo është një nga dritarja e opsioneve më elegant design. Perde japanese gjithashtu
quajtur në ekran apo panel. Screen ose paneli perde janë të
solide pak, canvases të përkryer të qetë, jo në ajër, dhe
riorganizohet si një ekran apo panel - kështu emrin. Nga lart
dhe në fund të perde - paste e vështirë, nuk i japin asgjë të bëjë me perde për të formuar
asnjë rrethanë. Këtu - shumë hapësirë ​​për çdo dekorata, ekranet
- A është opsioni më i përshtatshëm për tifozët e rrobave origjinale, e cila tërheq
vëmendjen për modelin e saj të pazakontë, ose salcë. Një tjetër plus - një i verbër
praktikisht nuk mbledh pluhur. Perde japanese janë më të mirë të gjerë
dhoma me dritare të mëdha. Në një perde të vogël panel dritare sy
jo aq mbresëlënëse, si perdet e tillë ka nevojë për hapësirë. Blinds Screen mund të
të shërbejë si një komponent të pavarur të punëve të brendshme, ata do të duan ata që i duan
minimalism dhe modernitetit në çdo gjë, duke përfshirë hartimin e dritareve. Ornament
Windows-i nuk ishte vetëm një tregues të banorëve shije të shtëpisë, por natyra e tyre
dhe stilin e jetës. Shpesh është projektimi i dritareve është pika e fillimit për dizajn
gjithë ambientet. Pra, nëse ju nuk keni një vizion të faktit
çfarë do të jetë e brendshme e shtëpisë tuaj pas rinovimit, filloni me dekorim dritare. Për
brendshme të ndryshme përdorin teknologji krejtësisht të ndryshme, të projektimit
dhe indet. Nëse ju preferoni klasike, atëherë ju duhet të zgjidhni një model
dhe ngjyra e perde. Si perde në shumicën e rasteve, duke marrë një
nga muret e dhomës së, ato krijojnë një hapësirë ​​të dikton dekorative
stil. Dhe stil - një grup të caktuar të simptomeve që karakterizojnë dhe
një mënyrë e një të brendshme. Blinds Classic -
lloj të popullarizuara të perde. Ata janë ideale për pothuajse të brendshme ujdisje ndonjë.
Perde si "rrjedhë rreth" dritare dhe duket të jetë bërë nga një copë e vetme e rrobave.
Në lidhje me lambrequins (pelmet - një pjesë e veçantë që është i bashkangjitur
në krye ekstreme e grupit kornizë e shtresave të tjera) dritare merr balancuar
përfunduar pamjen, i bën ata më të forta dhe origjinale. Ornament dritare mund të
të kryhet në një tone ngrohtë mbytur. Për shembull, trendsetters - frëngjisht
- Besoni se ngjyra ari sjell në shtëpinë e pasurisë dhe fat të mirë. Edhe popullore
dizajn dritare me një kontrast grupe të ndritshme. Kundërta pëlhurë me një model të tërthor
banda shtyjnë muret në vija të gjerë vertikale të bëjë dhomë e lartë.
Kohët e fundit, përsëri me lule të shtypura në modë, si një pikturë me bojëra uji drita
imazhe, me hije delikate e luleve vezulluese të shpërndara lirshëm në
prejardhje të qetë të lehta. Një tjetër tendencë e modës në hartimin e dritareve - natyror
qetë indeve, ngjyrat pastel ose të ndritshme, është e kombinuar mirë me natyrore
materiale: metal, dru. Perde janë një nga gjërat e para
që ne shohim kur të vizituar ndonjë objekt. Dizajn interesant
Windows mund të shihet edhe nga jashtë. Perde gjithmonë shohim - nëse ata ranë dakord
me një pikturë, dizajn ekskluzive dhe stilin e dhomës, nëse janë modeste,
por elegante. Me perde ju mund të përshtateni me intensitetin e dritës
shtëpi për të fshehur nga sytë e padëshiruar, për të krijuar një dhomë të veçantë
atmosferë. Perde mund të jetë i pavlerë, i ajrosur, klasike,
lule romantike me të errët ose të rënda - ajo e përshkruan veten
banorët e shtëpisë. Care perde perde kërkojnë kujdes të veçantë. I rregullt
Heqjen e pluhurit është jetike për të siguruar që grimcat e saj nuk do të hani në një fije
indeve, sepse pas pluhurit të paktën një herë depërtuar në inde,
fshini bëhet shumë e vështirë dhe shpesh e pamundur. Për t'u marrë me
pluhuri ndihmon airing zakonshme. Mënyra më e mirë dhe më efektive për të
perde ventilimit, përmes të cilit ata gjithmonë do të jetë i pastër - është që të zgjidhni
ditë me erë, të hapur të gjerë dhe le ta panik në erë
për disa orë. Era e pluhurit, e cila përfundimisht shfaqet në rreshtim,
zhduken. Nëse ju jeni në gjendje për të kryer këtë procedurë një herë në muaj, tuaj
perde do të jetë gjithmonë i freskët. Qytetit nuk e ka bërë atë shumë thjesht, por ju mund të
zgjidhni një ditë me erë pranverë, ose bien të dielën. Gjithashtu, perde duhet të
larë ose e thatë-pastrohen për të kaluar, sipas udhëzimit. Pas
larë pije verbon ndaj tyre nuk ka detergjent më shumë.
Sun mund të reagojnë ndaj kimikateve, pëlhurë dhe zbehet apo digjem. Hekur
perde duhet të jenë me lagështi, steaming ruan formën, si
perde. Mundohuni të mos i hekurit mbi seams, kalojnë mbi ta vetëm maja e
hekuri. Nëse ju ende nevojë për hekur damar, vë pjesë brenda
indeve mes qepje dhe indeve bazë të mbresë nuk është formuar.

Share This Post: