Forma shtigjet , zonat për rekreacion lëndinë dhe lule shtretër luan një rol të rëndësishëm
rol të rëndësishëm në hartimin ekopshtit , duke theksuar individualitetin e tij. Rrethi , hemisferë ,
top - forma ideale për çdo kopsht, sidomos një të vogël . forma rrethore
të bëjënjë kopsht më dinamike dhe , përveç kësaj, të lejojë për të zgjidhur hapësinor
probleme.

Shumica e banorëve e parcela të vogla 6-8 hektarë kopshtit të. I rëndësishëm
hapësirë ​​në tokë e pushtuar nga shtëpia, outbuildings, garazh, të rriturit
Pemët frutore dhe shkurre, kopsht. Pra, ëndrra e pronarit të kësaj faqeje
është dëshira për të zgjeruar visually. Ndoshta më e thjeshtë dhe efektive
mënyrë për të optikisht zgjerojnë hapësirën - për të përdorur në hartimin e kopshtit
formë të rrumbullakët. Kur fusha të tilla si vend për rekreacion ose lëndinë, bashkangjitur
formojnë një rreth, dhe gjurmët drejtuar përmes një, linja të qetë e butë, kopsht duket
më të gjerë dhe është e pakrahasueshme më të rehatshme. Rrjedhin rreshta dhe harmonishëm
formë, e cila shumë preferojnë kur ju e bëni kopshte lulesh, pellgje
dhe fusha, kanë huazuar nga natyra, në të cilat linjat e drejtë dhe kënde janë pothuajse
përjashtuar. Për të ruajtur stilin e zgjedhur dhe për të rritur dhe përshtypja e përgjithshme
nevojshme për të zgjedhur bimëve të përshtatshme dhe materialet dekorative.
Free-rritje shkurre, kopshte me zbukurime lule, si dhe zona për rekreacion
dhe trotuaret, me kalldrëm apo zhir tullave, të përshtatshme
Kopshti natyrore për një stil romantike. Një pellg i rrethuar nga një kufi të gjerë
e perennials lule, interspersed me gur të madh, edhe një herë
theksoj harmoninë e përgjithshme. Zona Hyrja kopsht fillon me një portë, në mënyrë
është veçanërisht mendoni për hartimin e saj, si dhe zonën e hyrjes, e cila është
si një shenjë dalluese e kopshtit. E hyrjes shumë të rëndësishëm do të duket si në kopsht
përmes harkut ndërthurur me trëndafila ngjitje. Ju jeni shqetësuar që ata kërkojnë të veçantë
kujdes? Le vajzë e vogël në shtyllat e rrushit i thjeshtë. Harkun e gjelbër në një mënyrë të veçantë
do të luajë, në qoftë se ju vendosni në këmbët e shkurre, të cilat mund të shkurtohet,
duke u dhënë atyre formën e një topi, ose të krijojnë një përbërjen e disa shtresa, dominuese
të cilat do të mbjellë formë sferike. Nëse në të dy anët e portës,
si roje, janë kon-formë arborvitae, ashpërsia e foto, ne përsëri mund të
ringjallin forma e rrumbullakët. Sferik shkurre jastëk host
Bimët të bëjë me përbërjen më shprehëse, ajo do të shtojë cilësi dhe përfunduar
formë. Zonën e hyrjes, zakonisht përfshin një kopsht përpara. Shumë kërkojnë
vend këtu rrëshqitje alpine, por ky vendim nuk mund të quhet i suksesshëm
Struktura zakonisht duket artificiale, me përjashtim të rasteve kur
kopsht është e vendosur në një shpat. Parimi kryesor në hartimin e kopshtit para - refuzimi
tepërt. Kopsht mund të organizohet në një stil të rregullt. Rreptë
modelin e formave gjeometrike, përsëri, ringjalljen e-uzinës balls, si dhe skulptura
gurë dhe forma e rrumbullakët. Nëse një udhë nga porta në shtëpinë shkon një rrugë meandering,
le të jetë hedhur në lëndinë, dhe së bashku këtu dhe atje në funksion
Vendi disa bimë shkurre rrëmujë sferike pranë
që është figura, për shembull, kopsht shkëmb ose raundin tokë
dritat-balls. Vëmendje e veçantë duhet t'i jepet rrugëve në komplote kopsht
zgjatur, ngushtuar formë që nuk duket shumë e rehatshme. Rrugë
në një kopsht të shtigjeve dredha-dredha, dhe vendin në të cilin del, ose
bën një lak, të caktojë një grup i bimëve harmonishëm. Optikisht do të zvogëlojë
perspektivë të padëshiruara dhe të tërheqë vëmendjen për një qoshe të qetë në mes
kopsht. Në vend të kësaj, bimët mund të përdoret për këtë qëllim, artificiale të mëdha
boulders janë bërë nga balta apo konkrete. Gjallë e gjelbër është një nga më të
vendet e preferuara në kopsht - një platformë për pjesën tjetër. Ajo duket më mbresëlënëse,
në qoftë e shtruar me pllaka e saj në një rreth ose në formë të lirë mbivendosjes mbivendosjes
në çdo rreth të tjera (në këtë rast përdoret për të mbuluar të ndryshme
materialeve, të tilla si forma të ndryshme e pllakave dhe zhavorrit). Duket e madhe
dhe dysheme druri të gjithë, ngritur pak mbi tokë. Por brendshme
jetesës e gjelbër, jo vetëm të krijojë një "kat" dhe mobilje - është e rëndësishme të
zgjidhni bimëve që do të rrethojnë vendin, të krijojë një humor.
Bimët theme marrë nga dy ose tre pemë me një kurorë të rrumbullakët, të mbjella përgjatë kufijve
zonë. Kandidat i përsosur për këtë - shelg (Salex), e cila është kurora me
Prerja është e lehtë për t'i dhënë formë botës. Tifozët e stilit natyrore që ju mund të
rekomandojmë korrat shtambovye të tilla si trëndafila, edhe pse në të fundit
nuk janë më interesante forma gooseberries shtambovyh, currants dhe
kulturave të tjera frutash. Në këmbët e "mbathje", kube e mundur që të tokës
perennials, në nivelin më të ulët - bimë jastëk (stonecrop,
trumzë, etj). Për harmoni me format e rrumbullakët, shtoni pak të kundërt,
shtrirë deri bimë të tilla si Marsh iris, dhe kullosa të ndryshme. Të verdhë të ndritshme
forzitsii lule (Forsythia intermedia) çel në fillim të pranverës para
paraqitjen e gjeth. Gjatë kësaj periudhe forzitsiyu jetë i mbrojtur nga zogjtë, të cilat
Peck dashuri buds. Kjo kaçubë arrin 2, 5 m në lartësi.
Boxwood shkurre dhe të tjera, të cilat kanë një formë sferike të kurorës, edhe
përshtatshme për shkurtim, megjithatë, të kërkojë durim kopshtar dhe saktësi.
Së paku dy herë në vit shoots rinj duhet të jetë prerë. Lëndinë
Në qendër të kopshtit është shumë e përshtatshme në të gjithë lëndinë. Mjedisin e dendur të lartë
perennials barishtore dhe shkurre, duke krijuar kushte ideale për private
rekreative. Ju nuk keni nevojë vend në një lëndinë në çdo kopsht. Kur
Sipërfaqja e tokës është e vogël dhe vende në tarracë në natyrë është e mjaftueshme, ju mund të
mirë e pa qilim jeshil. Nëse ju hapë atë në formën e një rrethi apo
gjysmë-rrethi dhe i rrethuar me shkurre e lulëzuar dhe atmosferë intime të kësaj qoshe
rekreacion mund të jenë të gëzuar si një familje. Në vend të një lëndinë mund të aplikohet
gjithashtu një Patio apo një zonë rrethore me krevat lule në mes, e shtruar me zgjyrë
tulla. Edhe pellg pellg të vogël jep kopsht një krejtësisht të ndryshme
pamja. Dhe nëse keni shumë pak hapësirë, opsioni më i mirë - për të qëndruar
në forma të rrumbullakët. Një burim i vogël, i rrethuar nga një qymyr rreth
rrethuar nga një kurorë dhe një mbrojtje të ulët - një përbërje simpatik që
do t'i pëlqejë syrin në ditët e nxehta të verës. Basenit të vjetër të thellë, ose thjeshtë
fuçi druri varrosur në tokë dhe u rreshtuan në film brenda - ende
një version në miniaturë të pellg rrumbullakët. Skajet e bimëve pyjesh pellg
bimë të ndryshme lart, nga fier dhe daylilies të barishtore të ulët
perennials. Nëse hapësira e lejon, ju mund të gërmoj një pellg të rrumbullakët me diametër
deri në dy metra ose më shumë, kati carpeted dhe tatimore buzë murit film zhir
, tulla dy të tretat e obsadit bimët e saj perimetër. Në këtë trup të ujit
zambakëve të ujit të bukur do të duket humbje e ngjyrës, bimët ujore të lartë,
dhe në qendër mund të krijojnë një skulpturë të këndshëm.

Share This Post: