Asfaltim është shumë popullor në kopshte në të gjithë botën . Kjo është e natyrshme : kombinimi i
, gur me tulla , zhavorrit dhe pllaka me objekte natyrore thekson bukurinë e
kopsht, por edhe kursen kohë dhe përpjekje për t'u kujdesur për të.

Edhe një zonë të vogël shtruar i jep një lloj shumë të ndryshme të kopshtit
site. Këngë janë të ndara dhe në të njëjtën kohë, vij e saj funksionale
zonë. Vende, zakonisht i lidhur me vendet e rekreative dhe zonave ekonomike.
Kështu, një zonë të madhe shtruar pranë shtëpisë, ku ju mund të bëni mobilje, do të
të shijoni pamje të lulëzimit gjelbërim. Por duke hapur është gjithashtu një element thelbësor
beautification të kopshtit. Pas të gjitha, mund dhe duhet të hapë edhe gjurmët - rresht
në kopsht. Zonave të këmbësorëve përfunduar në zonën e nuk mund të bëjë vetëm
atë më tërheqës - të bëhet më e lehtë për të lundruar nëpër kopsht, në veçanti
pranverë dhe në vjeshtë, sepse poshtër pak është sjellë në shtëpi pas shiut dhe të punojnë
në kopsht. Ata që kishin të largohet nga shtëpia në shi derdhje, dhe në
vlerësojmë walkways shtruar. Ku do të shkojmë? Në gjurmët duhet të konsiderohet
kryesisht për shkak të në atë mënyrë do të ecin
në kopsht varet nga zgjidhja arkitektonike hartimin e saj. Bëjnë më mirë
në letër të parë. Hapur është multifunksionale dhe mund të përdoret
për të ndarë kopsht në fusha të ndryshme, për të tërhequr në vendet ku ju mund të ulen
dhe duke ofruar një pamje të bukur (pikë kontakti), për të ndihmuar të kalojë lehtë
në shtrat. Sa do gjurmët - në varësi të madhësisë dhe numrit të kopshteve vetmuar
vende dhe në vende në të. Por nuk e teproj se, sikur ata do të jenë shumë të
shumë, kopshti do të duken të thyera, të ndarë. Gjatë planifikimit shtigjet
Ju duhet të shqyrtojë edhe emërimin e tyre. Ata duhet të jenë mjaft e gjerë
dhe për dy njerëz të lirshëm duke ecur krah për krah, dhe për të udhëtuar me një karrocë dore. Shumë
mendoj se pista duhet të përcaktohen në një vijë të drejtë - distanca më e shkurtër
ndërmjet objekteve. Për një komplot kopsht në disa raste, kjo zgjidhje nuk është shumë
të përshtatshme. Shumë më interesante dhe më e lehtë për të hedhur në rrugën kryesore të mbyllura,
"Rounds" të gjithë territorin. Është e rëndësishme për të ndjekur të mos kaluar qendrore
lëndinë, përveç kësaj, ajo duhet të hapur me pamje nga më të dekorativ
qoshet e kopshtit. Dhe, sigurisht, disa "shtylla kurrizore" të çojë nga porta në
hyrje të shtëpisë. Megjithatë, ju mund të dëshironi të vënë rrugë të veçantë në këmbë dhe,
që do të admirojnë pamje nga kënde të ndryshme, do të papritur
specie do të çojë në qoshet e tyre të preferuar. Bends gjurmët, me rotacion të mbyllura dhe të
hapësirave të hapura dhe teknika të tjera, e cila zgjeron hapësirën e
kopsht. Megjithatë, ju lutem mos gjurmët edhe twisty që nuk duket
dëshira për të shkurtuar rrugën në lëndinë. Convolutions shumta të vogla plot
gjurmët e bëjnë edhe më pak. Gjatë hartimit të gjurmët dhe platformat nuk
harrojmë për terrenin për të siguruar një rrjedhje të shpejtë të ujit gjatë
shi. Nuk është një zhavorr të vetme, në varësi të përdorimit funksionale të
udhë është zgjedhur dhe llojin e parket - dakord, është e papërgjegjshme që të hapë të njëjtën
Hyrja për makinat dhe gjurmët në shkurret e rrush pa fara e zezë. Materiale për të shtruar
Sot një numër shumë i madh: tullave (të rregullt dhe zhir), pllaka të posaçme,
pllaka betoni, duke hapur gurë, rërë, zhavorr, pebbles, druri dhe grimcuar
leh, përplasën tokë, të mbuluar me bar. Cast edhe monolit
shtigjet konkrete. Rrugën më të zakonshme terren, spërkatën me rërë. Në
Në varësi të intensitetit të ngarkesës dhe funksionalitetin e pista
dhe vend mund të ketë një sipërfaqe të fortë të pavers, pebbles, pllaka
në beton apo rërë nën një mbulesë e butë prej granit zhavorrit,
vysevok ose patate të skuqura me tulla. Një tjetër lloj i mbuluar - Dyshemeja ose kopsht
Dyshemeja prej druri. Zakonisht ajo është bërë në formën e paneleve katrore, por ka
një shumëllojshmëri të harton, deri në qarqet druri. Fillimisht duket
kombinim i llojeve të ndryshme të hapur në vend - përveç estetike, ajo ka
dhe rëndësi të madhe praktike. Është e rëndësishme që materialet për të shtruar
shtëpi shkrihen me ngjyra dhe materiale. Si rregull, në kopsht
outbuildings zonë shumë - hedh, sauna, sanbloki, gazebos, qen
stendat e - i cili është marrë gjithashtu në konsideratë. Blends zhavorri
me pllaka me ngjyra, fieldstone dhe dysheme kopsht, tulla zhir - me natyrore
boulders dhe duke hapur gurë, pllaka mozaik - me fieldstone ose breccia;
druri Sleepers - me një tullë. Ju nuk duhet të harrojmë vetëm se kombinimi i madh
sasinë e materialit është e ngathët dhe të shqetësuar, krijon disonancë.
Lloj i veçantë i udhë - udhën e veshja ndërprerë. Ndonjëherë këto rrugë
shumë i përshtatshëm, ata janë të dhëna në vendet ku ata janë përdorur shumë rrallë.
Për shembull, nga koha në kohë ka një nevojë për qasje shtretër lule,
pellg ose alpine kopsht të mbjellë një fabrikë të re, barërat e këqija weed
ose deflorate shumëvjeçare kulture. Në vend të terren të marra me distancë
në hapin e mirë për të hedhur disa tjegull, gurë të sheshtë. Udhë të mirë
shikojmë të kufirit, me kufirin, që u jep atyre një vështrim të mbaruar.
Për materiale të pakonsoliduar (zhavorr, pebbles, leh, patate të skuqura dru) inkuadrim të kufirit
e dru, gur, pllaka apo tulla e nevojshme. Sigurohuni që të marrin në konsideratë
dhe klima në atë pjesë të kopshtit, ku rruga ose zonë të shtruara
- Është e rëndësishme për të zgjedhur materiale. Pas të gjitha të materialit
me përjashtim të përfitimeve të jashtëm, kanë fshehur difekte. Për shembull, një tullë
Veshje zhvillohet në djathë nuk është shumë i kënaqshëm gri-jeshile ngjyra.
Përdorimi mjaft pllaka të përafërt është thjesht e papranueshme - namoknuv,
ata bëhen të rrezikshme rrëshqitshëm. Shtigjet monolit konkrete për shkak të mëdha
madhësive pjatë shpesh goditur gjatë ngrirjes dhe shpërbërjen e tokës.
Një rrugë e shtruar me dru, në hijen e njomë nën pemë të mbuluara
mosses dhe algat, kështu shi të ecin tmerrësisht të saj. Përveç kësaj,
druri kalbet shpejt, edhe në qoftë trajtim të veçantë, në mënyrë që panelet e rekomanduar
dimrit të thatë dhe të pastër në një dhomë të thatë. Për shumë të rëndësishme dhe
dhe koston e materialeve për të shtruar. Tulla të vjetra, të cilat kanë ngjyra delikate
hije, parket tjegull, ranor - janë të shtrenjta. Përveç kësaj, të shtrenjtë
materiale për të shtruar - si dysheme të shtrenjtë: me ta nuk është e mirë për të eksperimentuar,
dhe të besojë të punojë për profesionistët. Nga Versajës për moderne të ndihmuar gjurmët
të krijojë një karakter të stilit të kopshtit e materialeve hapur për stilin e
kopsht. Sigurisht, jo gjithmonë madhësinë e tokës ose ndërtesave arkitekturës
mund të përmbahen në unitet stilistik. Por nëse ju seriozisht ndërmend të
për të bërë një kopsht, disa aspekte të projektimit kopsht është të dini. I rregullt
stil, duke çuar në fillim të Louis kopshte Versajës, nënkupton të rreptë
planifikimin dhe nënshtrimin e natyrës për njeriun. Tracks drejtë, lule e zbukuruar
me shkurre me gjelbërim të përjetshëm clipped kaçurrel. Kënde gjurmët
dhe mbjelljen e gjelbër mund të vendosen krejtësisht jashtë zhavorrit të bardhë apo me ngjyrë ose të
përdorin një fund të lehta rere. Stil romantike peisazhit, në të kundërtën,
duke u përpjekur për të mbajtur të kopshtit sa më shumë nga natyra. House në peisazhin kopsht
Stil nuk është dominant, por fshehur në mesin e pemë e gjelbër. Tracks
në një kopsht, meandering, dhe, me përjashtim të hapur pllaka, ata janë përdorur gjerësisht
zhavorrit apo shfaqja e guri. Ndërtimi janë në stil modern
duhet të përputhen me dhe udhë: hapur shkon e tyre më e pllaka,
të paraqitura në formën e modeleve gjeometrike me të alternuara të lehta dhe të errët
tone. Nuk do të jetë këngë shumë e dobishme dhe raznofakturnye - futje të jetë e mundur
e pebbles, materialeve të tjera të përshtatshme. Stilit kolonial, në të cilën kryesore
materiale janë përdorur në ndërtimin e tulla dhe bordet, diktojnë të përshtatshme
hartimin e kopshtit. Në kopsht, me bimë në kazanët prej druri, ku çdo gjë është bërë
qëllimisht rastësor, gur gëlqeror të përshtatshme hapur, apo boardwalks. Shpesh
përdorur një shtresë e patate të skuqura drurit (mulch). Shtëpia ka një cilësi fshatar
dhe ngjyra të elementeve përbërëse e kopshtit gjithashtu përmban materiale të përsëritur
nga të cilat ajo është ndërtuar - dru, tulla ose guri natyror. Ndoshta
dhe kombinimi i tyre si materiale peizazhit. Më të mirë të të gjitha, nëse për të tillë në shtëpi një
do ndiek, spërkatën me gur grimcuar. Është e mundur për tokën
servil bimët.

Share This Post: