Fillimisht , ballkone dhe loggias mendohet për njerëzit të kenë të lehtë
qasje në ajër të pastër. Megjithatë, sot pothuajse të gjitha ballkone dhe një pjesë të madhe
osteklyat e ballkone . Arsyet për të bëhem i lëmuar ose lozhë
ballkon është më se e mjaftueshme : është dëshira për të zgjeruar zonën e dobishme
apartamente , dhe një dëshirë për të përmirësuar teplosberezheniya , si dhe disa të tjera teknike
ose motivet psikologjike .

Ballkon është quajtur një zonë të hapur, e cila adjoins njëra anë
në murin e jashtëm, ndërsa pjesa tjetër e mbyllur gardh lartësi jo më pak
1 m. Veranda - një platformë, e rrethuar në tre anët me mure dhe me vetëm
Nga njëra anë - gardh. Popullariteti i loggias xham dhe ballkone ka rezultuar në
për faktin se në loggias sot kryeqyteti lustrim dhe ballkone fillim të përcaktuara
në projekte të strehimit. Vëllimi i loggias qelqi dhe ballkonet janë vlerësuar
profesionistë në 35 - 40% e dizajnit fenestration total. Lustër
ballkon ose lozhë mund të jenë të ndryshme. Metoda e parë. Lustrim të zakonshëm -
vendosjen në ballkonin e korniza (metalike, druri, plastike) me ngulitur
në këto syzet (normale, të ngjyrosura, gotë, etj). Lustrim të tilla
pak memec zhurma e rrugës dhe në 2 - 3 gradë rritje të temperaturës "hapësirë".
Si rezultat, në vend të ballkon zakonshme xham fituar hapësirë ​​- verandë.
Metoda e dytë. Evroosteklenie - më mirë dhe më të besueshme, e më shumë
mënyrë e shtrenjtë për përmirësimin e ballkon. Koncepti i "evroosteklenie" përfshin:
* Instalimi i përzgjedhjes dritares importit profilin e * dhe instalimin e qelqi (ndonjëherë
xhami) * lokalet nënshkrimin e shkumë të veçantë ose sealant të tjera
(Plotësoni boshllëqet midis kornizave dhe muret). Të gradës së lartë nënshkrimin
jo vetëm që pengon depërtimin e lagështisë nëpërmjet boshllëqet në ballkon, por edhe
izolimin e përmirësuar, * duke u bazuar në Veshje profil alumini pluhur.
Paint mbron strukturën e mëtejshme erozion, dhe
së bashku dhe dekoroj * rreshtim brendshme ballkon (kjo është bërë me kërkesë të
konsumatorëve), përdorin materiale të ndryshme - plastike, panel druri,
panele plastike, etj Ballkon pas evroostekleniya - më të rehatshme
dhe të bukur, por jo të ngrohtë. Dhe në qoftë se ka një dëshirë dhe aftësinë për të nxjerrë nga ballkoni
dhomë shtesë, ju duhet të ngrohtë të. Mënyra e tretë. Kombinim
evroostekleniya me lloje të ndryshme të ngrohtësi të veçantë. Procedura do të tërheqë
për ndërtimin serioze dhe transformimi, për shkak të ngrohjes
thatë dhe nuk mund të arrihet vetëm duke i bërë muret e ngrohtë dhe dysheme. Prandaj,
përveç për xhami, ju duhet: * hapë izolimin rreth perimetrit të
ballkon, si dhe në dysheme dhe tavan; * A hidroizolim, * A
rreshtim muret dhe tavanin e një material të përshtatshëm (në shije dhe aftësi);
* Zgjidhjen e çështjes nëse ballkon nxehtë, dhe nëse po, me çfarë do të thotë;
* Për të * dritë në qoftë se madhësia e ballkon dhe ndërtimin e shtëpisë e lejon,
Ju mund të ndërtuar mure të tjera të brendshme (p.sh., shkumë
ose "drita" tulla). Ata "hanë" një pjesë të hapësirës, ​​por dhoma
do të jetë shumë ngrohtë. Ajo duhet të kihet parasysh se me avull për ngrohje tuba
të kalojë për në ballkon është rreptësisht e ndaluar, kështu që do të ngrohjes
përdorë metoda të tjera - pajisje ngrohje kat (një sistem të veçantë
ngrohje elektrike, e cila vepron në parimin e pads ngrohje), instalimin e ngrohës
dhe ngrohje të tjera lokale (radiator, ngrohës ose kondicioner).
Një shumëllojshmëri e lustrim të ballkone dhe loggias është e mahnitshme, që
disa prej tyre: # drita lustrim kornizë druri. # Lustrim
korniza druri me cilësi të përmirësuar. Lustrim # Steel (karrocë
opsion). Lustrim # alumini (struktura amtare). # Rrëshqitje
lustrim alumini (profil Import). # PVC dritareve. Frameless
lustrim. Lustrim me korniza druri të lehta në listën e paraqitur
opsionet për lustrim ballkone dhe loggias, e cila mund të quhet industriale.
Options, i cili u takua në kohën sovjetike, kur për shkak të mungesës së
çdo gjë, duke përfshirë edhe shërbime të ndërtimit, qytetarët e vendit arriti të
trillime nga më të pabesueshme lustrim mënyrat e ballkone dhe loggias të çdo
material në dorë, ne nuk e konsiderojmë. Në lustrim e fundit e fundit
ballkone dhe loggias kornizë të lehta prej druri ishte forma më popullore e
lustrim. Por jo më të besueshme, sepse çdo dru me kalimin e kohës
fillon të kalbet. Mjetet për të mbrojtur dru nga kalbur pak zgjasin
kornizë jetës, por me të vërtetë ata janë të efektshme vetëm në hapësira të mbyllura.
Ndikimi i mjedisit agresive menjëherë shkatërrojnë çdo aluzion e
në prezantimin e lustrim ballkon. Pa ekzagjerim, pas
vit apo dy uninitiated kjo mund të duket se ju keni dritare
ballkon 20 vjet më parë. Dhe pas 5, ndonjëherë 10 vjet, të gjithë strukturën do të mbahen
me kusht. Nëse në këtë lustrim përdoret në të gjithë
Njësi industriale dritare - kjo nuk do të jetë aq e keqe. Por, mjerisht, realiteti
tregon se cilësia e punës së bërë vetë shumë kompani, dhe "zhekovskih" mjeshtrave
podhalturit i cili mori për të njëjtën. Pengesë kryesore - cilësia e
Druri nuk mban ujë. Për shkak të kësaj krahut, nëse jo menjëherë
pas instalimit, te pakten, pas një kohë, fillon të "veprojë".
Jo vetëm se ata nuk e ngushtë të hapur, prandaj edhe ka boshllëqe.
Xhami të tilla duhet përfundimisht të "rrjedhin". Pakëndshme si fakti
se pothuajse gjithmonë kornizës për shkak të mungesës së "play", forcë, që është
në të hapur si një bie pak nën peshën e qelqit. Çuditërisht, para se të
ende disa mjeshtrit të ofrojnë një gotë otstrugannoy jo druri.
Por çmimi në përputhje me rrethanat, në përgjithësi, një gotë më mirë se askush.
Kështu, pemë - një material miqësore me mjedisin (nëse shkurtuar Çernobilit
pyll). Kur urdhëron dritaret e kornizave të lehta prej druri janë rreptësisht të
specifikojë madhësinë dhe vendosjen e hapjes së valvulave. Kërkojnë që kuadri
dhe detaje të tjera duhet të bëhen vetëm nga druri, të planifikuara dhe të thata.
Përsosin trashësinë e qelqi. Për korniza druri miri nëse ajo është - 4 mm.
Por disa "shumë ekonomik" sugjerojnë një mm steklo3. Shkallë
dru të thatë, ky veprim është e vështirë, pra, duhet të mbështeten
fat të mirë. Korniza druri lustrim të cilësisë së përmirësuar në këtë mishërim
shumë më efikase të zgjidhur problemin e mbajtjes së ngrohtë. Duhet të theksohet se
ngrohje "rrjedhur" nga dritaret në dy drejtime (të paktën zvogëloni):
1 - Slots. 2 - Glass. Fillim se zgjedhja e materialit, nga të cilat
korniza e bëra dhe kornizë ndikon në transferimin e nxehtësisë është i papërfillshëm. Natyrisht, koeficienti
transferimin e nxehtësisë në materiale të tilla si druri dhe metali është e ndryshme në kohë, por
sipërfaqe, e cila "mbulon" kornizë dhe kuti është shumë i vogël,
në lidhje me zonën e xhami. Prandaj, në cilësinë e kornizave mbi kriterin e mbrojtjes termike
materiali përcaktohet jo aq si cilësi të prodhimit të saktësisë,
"Fit" dhe në fund mungesën e lojëra elektronike. Ky version përdor vetëm
kornizë fabrikë. Pajisur me kuti, ata janë të përsosur zakonisht, të çara
nuk visually zbuluar të jetë e mundur. Mbetet vetëm për të zgjidhur problemin "utekaniya"
ngrohjes nëpër xhami. Dy dritare me xham në praktikë me një lustrim ballkon prej druri
korniza nuk janë përdorur zakonisht, si korniza të merrni shumë masive
dhe më e rëndësishmja të pakrahasueshme të çmuar. Pra, vendosni një lustrim të dyfishtë ose
korniza me lustrim të dyfishtë. Por, mjerisht, kornizë dhe kuti me shumë masive
dhe kur është e instaluar në një kangjella ballkon, duket atje si një dem në posudnoy
dyqan. Gjithashtu, nga ajo do të ishte bërë parapets ballkon, sikur
ju nuk e ngrohtë, kalimit të saj ngrohjes koeficienti është kurrë i barabartë me
transferimin e nxehtësisë koeficienti i kapitalit jashtë murit. Lustrim ballkon
korniza përmirësuar cilësinë prej druri (pa përfunduar, por, prag kulm
dhe daljeve) në seri shtëpi P44 (rreth 6 metra katrore.) do të kushtojë $ 400-450. Ndoshta
dhe $ 350, por ajo është e dyshimtë, por në qoftë se $ 300 ose më pak, atëherë "cilësi më të mirë"
nuk e vlen të kujtohet. Lustrim Steel (version karrocë) Kjo
opsion në mënyrë të foluri e zakonshme është quajtur "karrocë", dhe titulli është shumë e saktë.
Ndërtimi është bërë nga hekuri, hipur mbi një ballkon me saldim.
Glass - harmonishëm, tehe me Rondelet gome. Dizajn
shumë të fortë. Por ka të meta. Rusts hekuri. Pas është e nevojshme për të parë
që është, lëkurat dhe bojës. Pajisje mbyllje në dyert të kujton të ngjashme
pajisjet për frigoriferë industriale, dhe ata nganjëherë prishen.
Disa kompani të vënë në vendin e tyre menjëherë latches. Ky lloj i lustrim
mban ngrohjes e më i rëndë (të imagjinohet që në dimër ju do të
tramvaj, e cila është jashtë ngrohjes). Gjithashtu, ky lloj prej qelqi më të
errët. Raporti i sipërfaqe totale prej qelqi të qelqit të ulët
të gjitha të paraqitura. Çdo njeri në shije e tij, dhe pamja e jashtme
pamje e xhami mund të duket impresionuese. Por parë nga brenda është shumë më e
pak estetike. Lustrim ballkon në "karrocë-autobus" style (ndërtesa është
por, prag tendë dhe hije) në P44 seri shtëpi (rreth 6 metra katrore.) do të
kushtojë 400 (plus ose minus 10-15%). Ne kemi diskutuar opsionet, të ashtuquajturit
lustrim konvencionale. Tani konsideroni mënyrën më moderne për të mbrojtur
loggias dhe ballkonet - evroosteklenie. Të jenë të lehta ... përhapur
ishte xham lozhë me një profil të aluminit. Profile alumini
7 herë më i fortë se druri, 2, 3 herë - PVC. Fireproof, nuk do plas
nuk shtrembëruar, nuk është e oksiduar. Kornizë alumini është shumë i kënaqshëm sy
në ballkone, shtëpi të vjetra dhe ndërtesa. Ky është një të ashtuquajtur të ftohtë
Lustrim: duke përdorur gaskets izolues, pa profil në mes të jashtme
dhe një shtresë e brendshme e metalit ("alumini ftohtë") dhe lustrim të vetëm (zakonisht
- Bor qelqi M1 5 mm trashësi). Dizajni mund të jenë të luajtshme (rrëshqitje)
dhe ritëm. Xhami Revolving strukturore më komplekse dhe kërkon më shumë
komponentëve të shtrenjta, në mënyrë që është pothuajse dy herë më shumë si rrëshqitje.
Për shembull, në të njëjtën firmë rrëshqitje qelqi me spanjisht
profilet Provedal me vlerë 75 $ për metër katror, ​​dhe ritëm me profile
Provedal njëjtë - tashmë $ 135. Cilësinë e xhamit në një masë të madhe
varet nga meritat hartimin e profilit dhe cilësinë e instalimit. Nëse ne përjashtojmë
Opsionet e programit kompjuterik të ndryshme në Moskë janë më të zakonshme dy sisteme:
Profili Vidnovsky dhe Provedal spanjolle sistemit. Sa për profilin
pastaj dhe në secilin rast, profili është prodhuar në Rusi, edhe pse është
të importuara. Fabrika e blen licencën, e matricës dhe prodhon profilin e mësipërme.
Ndonjëherë profilin ngjashmërisë Provedal shitur nga prodhuesit në shumë
çmim të ulët - nga 60 në. e të kornizës. Megjithatë, sipas ekspertëve, cilësia e
korniza nga një profil të mund dhe duhet të merren në pyetje. Provedal përdor
rollers vetëm në kushineta, i cili siguron një udhëtim të qetë dhe afat të gjatë
shërbimit. Në versionin e vidnovskom instaluar pa duke rollers se
e bën të vështirë për të lëvizur valvulave, duke çuar në veshin përshpejtuar dhe madje mund të shkaktojë një bllokim.
Në flokët Provedal japin designers, ata janë të lehtë për t'u përdorur, të lehtë
mbyllur dhe hapur nga brenda, dhe ata nuk mund të hapen nga jashtë. Në
Kjo flokët përshtatet përsosmërisht në dizajn. Në flokët vidnovskoy sistemit
konstruktive të mos lejuar në përgjithësi. Por sot vidnovsky profilin
shpesh të instaluar pajisje Provedal markë. Nga vetë, pajisje Spanish
Prodhuesi i kualitetit të lartë, por të instaluar në një familje
profilit, ajo i jep konsumatorëve një shumë kritika. Nga rruga,
shitësit janë të vetëdijshëm për këtë veten e tyre, në mënyrë të tillë "ndërkombëtare" produkte
të sigurojë garanci afatshkurtër - një vit. Në një lloj të veçantë prej gome Provedal:
nuk hahet nga koha në kohë, nuk vuajnë nga të ftohtë, jo me çështjet tipike
erë në të ngrohjes. Përveç kësaj, ndryshe nga produktet vidnovskogo Profile
brand Provedal fetrouplotnenie vendosur rreth perimetrit,
në nyje, si dhe të mbyllë të gjitha binarët. Ballkone dhe loggias, profili xham
të aluminit, transmeton të lehta dhe ballkon, dhe për të mbrojtur kundër erës dhe shiut.
Tashmë në pranverën e hershme e temperaturës mund të bëjnë ata në një ditë me diell
bimëve në vazo dhe fidanëve, dhe në verë, për shembull, të rritet një korrave të mirë
trangujve dhe domate. Për këtë qëllim, struktura e luajtshme është e preferueshme
sepse ata nuk e "hanë hapësirë." Gjerësia e vogël, aftësia për të
zgjedhin të ulët-kyç profil, të tilla si argjendi, ju mundëson që të
të bëni vetë një ballkon, e cila kur shihet nga rruga do të ketë përparësi
dhe ballkonet prej druri të kuqe, dhe prej plastike tepër të ndritshme të bardhë. K
disavantazhet e rrëshqitje strukturave përveç izolim i dobët apo ballkon
ballkone duhet të përfshijë faktin se udhëzues të ulët transportuesi nuk është e mjaftueshme
mbrojtur nga shiu në rënie. Nëse nuk ka hapje janë dhënë
të shtypura nga uji, valvola lëvizje mund të jetë e vështirë. Atje
mendimin se përdorimi i thjeshtë, nuk shkon ose qelqi sigurie
mund të jetë shumë e rrezikshme në rast të aksidenteve, katastrofat dhe fatkeqësitë natyrore.
Megjithatë, rrëmbyer dhe Wired qelqi, për shkak të kostos së tij të lartë, përdorimi i
në prodhimin e tij më pak se 1% e firmave vendase. Lustrim lozhë (pa
përfundojë, por, prag kulm dhe hije) Sistemi Madhësia Provedal
3m 1, 5 milion do të jetë në ~ 480. është (plus ose minus 10-15%), vidnovskim profilin
~ 450 në. është (plus ose minus 10-15%)

Share This Post: