Mobilje tani në shitje aq shumë sa që ky veprim është e vështirë të thuhet - çfarë me të vërtetë
cilësi të mirë , dhe çfarë nuk më të mirë për të blerë . Klasike dhe anglisht
stil krah për krah në dyqane me mobilje në stil modern , barok, minimalism ,
hi-tech , etj

Mobilje është veshur me susta dhe kabineti, dhe një serial të veçantë, për lirimin e saj
në formën e përcakton model (apartamente) dhe module ose seksione (të gatshme elemente,
ju lejon të krijoni dizajne me porosi). Së fundi, orendi mund të jetë
blerë vetëm, por mund të porositet, jo vetëm në mostrat dhe katalogët,
por në projektin e tij. Por në fund - kjo nuk është e rëndësishme. E rëndësishmja,
mobilje ishte me cilësi të lartë. Çfarë do të thotë kjo në aspektin e konsumatorit?
Para së gjithash - një të bukur, të rehatshme, të qëndrueshme (i thyer dhe të qëndrueshme) dhe të sigurt
në drejtim të ekologjisë. Çka nevojitet që produkti i ka të gjitha këto karakteristika?
Shije artistike dhe profesionalizmin e zhvilluesve? Sigurisht. Art
mjeshtrit dhe teknologji të përparuar? Absolutisht. Por edhe me të gjitha
këto kushte, do asgjë të mirë, pa materiale të mira. Çfarë
ne e dimë rreth tyre? Pothuajse asgjë. Dhe në mënyrë të saktë të vlerësuar cilësinë e
mobilje, dhe vetëm duhet të dini se çfarë është bërë. Ne vendosëm
ndihmë për punëtorët e prodhimit. Por, shikuar përpara, vëmë re se informacioni i
kishte akumuluar aq shumë sa që një artikull nuk ka marrë së bashku. Pra, së pari, le të flasim
e materialeve për mobilje. Industrinë e drurit mobilje druri
përdorur për prodhimin e kornizave dhe të fasadave mobilje, si dhe
për dekorimin e tyre. Një grup të drurit natyror në rekomandimet specifike nuk kanë nevojë për të.
Megjithatë, kur një qasje të paanshme të papritur të gjetur mangësitë më të
se merita. Pema ka frikë nga uji dhe zjarri, ai mund të jetë dëmtuar lehtë nga mekanike
mënyrë, ajo ka nevojë për kujdes të vazhdueshëm. Nga ana tjetër, pema ka
me bukurinë asgjë të krahasueshme, fjalë për fjalë rrezaton, nuk ngrohtësi një i madh kërcënim shëndetësor
dhe, së fundi, ky material mund të jetë përsëritur "ringjallë". Por e gjithë kjo,
Sigurisht, vetëm në qoftë se pema nga të cilat për të bërë mobilje,
cilësisë - kalitur mirë dhe të lirë nga nyje, çarje, etj Për fat të keq,
blerja e mobiljeve, ne nuk mund të vlerësojë nëse të gjitha përgatitjet e nevojshme
fazë ishte dru. Pra, si ai apo jo, dhe duhet të mbështeten
në integritetin e prodhuesit. Por lloji i drurit nga i cili është edhe në
varet shumë nga besueshmërinë dhe qëndrueshmëri e blerësit mobiljeve zgjedh. Prandaj,
mendoj se do të jetë i vlefshëm të dini diçka rreth vetive të drurit. Në industrinë e mobiljeve
ka kohë që janë përdorur lloje të vlefshme prej druri - lisi, arre, thupër, ahu, panje,
hirit, qershi, sofër. "Vlera" e tyre është kryesisht për forcë.
Por në qoftë se ju dëshironi të blini mobilje, të tilla si arre apo qershie, ju do të shihni
në dyqane importohen ekskluzivisht produkte. Shtëpiake
mobilje ofrojnë kryesisht lisi, të paktën - dhe ahu shumë të rrallë - thupër.
Pjesa më e madhe e mobiljeve ruse është bërë tani e pisha. Këshilla jonë: duke blerë
produktet e prodhuara si pisha, mos harroni se ata kërkojnë trajtim të kujdesshëm. Pishave nuk është
i referohet numrit të llojeve të vlefshme, dhe artikujt prej druri - "buta". Më të përshtatshme
pishe vend mobilje - dhoma gjumi: bukur dhe të dobishme për shëndetin.
Por, për dhomë, korridor çerdhe ose ngrënie është më e mira për të zgjedhur diçka "të fortë".
image mobilje moderne - kombinime më të papritur prej metali, druri,
qelqi dhe Blockboard plastike - një tjetër material që përbëhet tërësisht
nga druri natyrore. Sipas strukturës i ngjan një "sanduiç", në të cilën në mes të
dy shtresa të kompensatë sandwiched core pishe. Përdorin Blockboard
për prodhimin e fasadave mobilje dhe skelete, "adorning" dhe mbrojtjen e jashtme
përfunduar materiale. Si të them profesionistëve, kjo "sanduiç" me ne
ende pak i njohur, por duket sikur ai ka perspektivë të mirë. Për shembull,
Unë u prezantua në këtë material në Lumi firmë, e cila është tashmë pesë vjet
prodhimin e mobiljeve modulare sektorial për projektet individuale. Praktikisht
Të gjitha materialet e përdorur nga firma - import. Një nga disa përjashtime
- Blockboard, prodhuar nga kompania ruse ", Alan-89". Nga rruga, Lumi
përdorin dhe një tjetër interesante dhe ende gjenden rrallë në mobilje
në fakt një material natyror të ngjashme në dukje me blinds. "Blinds Wood"
- The pikturë e pllaka druri multilayer ngjitur me të butë
bazë. Vetvete nuk është gjë e re, por mundësitë e saj të pasur të
në prodhim mobilje më befasoi. Ajo rezulton se blinds druri
mënyrë të barabartë dhe të shërbejë si një derë dhe, kabineti kapak dhe celular pedestals
apo kuti. Mend në këtë informacion shumë të dobishëm, sepse tani "Furniture
, modës "forma e preferuar curvilinear, dhe grilat e druri këtu
- Një ndihmë e vërtetë. Unë mendoj se në fund ata do të marrë një vend të denjë në mesin e përfunduar
materialeve nga druri natyrore, por deri më tani në këtë "mbretëri" mbretëron
i jap një lustër. Blinds druri me sukses të barabartë dhe mund të shërbejë si një dollap me kyç dera
dhe lëviz kapak ose sirtar kabinetit. Rimeso - një fetë të hollë prej druri, të cilat
lidhura adhesively në substrate (p.sh. chipboard) dhe të mbuluar me disa shtresa të
polish mobilje. E merr përshtypjen se mobilje është bërë plotësisht e
të forta druri, por ajo është shumë më lirë. Megjithatë, për të arritur
këtë efekt, rimeso duhet të jenë të zgjedhur me kujdes për ngjyra dhe cilësi. Ndoshta
kjo është kërkesa kryesore për të. Sa për ngjyra, sot
mobilje favorizuar nga suedeze dhe gjermane ngrohje-rezistente ngjyra. Ndonëse
së bashku me përdorimin në rritje të materialeve natyrore siç janë bojra
në bazë të beeswax. Përfundim: mobilje Blerje në dru të ngurta, mos harroni
të "natyrës" e drurit nga i cili është bërë. Pisha - druri është e butë,
por lisi, arre, ahu, qershi, etj - një gur më të fortë. Prandaj, për të qetë
gjumi është mobilje mirë pishe, dhe kuzhinë, dhomë ngrënie apo çerdhe
duhet të zgjedhin diçka pak të fortë. Mbani në mend se për produktet e bëra nga natyrore
pema ka nevojë për kujdes të veçantë, pra ju lutemi të jetë i durueshëm dhe do të thotë
për t'u kujdesur për ta. Gjeni se ku dhe nëse doni të rivendosur
"Dashuri" mobilje. Druri plityZdes lider i padiskutueshëm - Particleboard (Chipboard
pjatë). Kohët e fundit, megjithatë, ajo "kap» MDF (Dendësia e Mesme Fiberboard,
që e përkthyer në anglisht do të thotë "Veshje sredneplotnoe fije").
Particleboard dhe MDF janë bërë pothuajse të njëjtën teknologji, por bordi grimcë - nga patate të skuqura dhe të vogla
patate të skuqura, dhe MDF - tallash, terren për një pluhur. Të dy
lloj i drurit të bazuar panele të përdorura për prodhimin e mobiljeve dhe fasadave kornizave.
Dhe MDF ishte një material të shkëlqyer për komponentët me sipërfaqeve të lakuara.
MDF fletë, e cila pësoi paralele të thellë brazdat, bëhet
fleksibël. Por nëse ju bëj atë dhe përafrimin zakon, ngjitur me të tjera në mënyrë
të njëjtën fletë, dizajn humbet qëndrueshmëri e tij dhe të mbajë formën e dëshiruar. Për shembull,
"Punime" Tapan reja materiale (Topan), e cila prodhon firma gjermane
Glutz dhe e cila është përdorur në Lumi, duke krijuar harton origjinale modular sektorial
mobilje. Në particleboard prodhim mobilje dhe MDF pranuar, si rregull,
mbuluar me petëzuar ose rimeso. Plastifikuar - një shtresë mbrojtëse dhe dekorative
e cila është një shtresë e letër të veçantë me një foto, ngjyhet
rrëshirë sintetike (zakonisht Melamine). Laminuara pjatë nuk ka frikë
fërkim, scratches, njollat, ujë, ngrohje, drita ultravjollcë, familja
Kimi. Shtresa e dekorative me sukses imiton ngjyra dhe cilësi e racave të ndryshme
, dru kështu që prodhimet e bëra nga chipboard laminuara ose MDF duken mjaft "natyrshëm".
Megjithatë, për mobilje, rimeso rimeso natyrore, e cila është nga produkti
nga array shpesh mund të dallojë vetëm profesionistët, ata janë ende "të bien të shkurtër".
Por shkalla e mbrojtjes kundër ndikimeve mekanike dhe të tjera të jashtme
"Veneered" Particleboard dhe MDF janë petëzuar inferiore. fabrika Mobilje image Italian
, chipboard rimeso, përfundoi me asnjë mënyrë inferiore të "natyrshme" Duke ditur se
në prodhimin e drurit me bazë në panele të përdorura resins fenol formal, i cili
përfundimisht tretem dhe të lëshojnë formal të dëmshme për njerëzit, unë
me ekspertë të varësisë në pyetje DSP performancës mjedisore
dhe MDF. U konstatua se ky faktor është me të vërtetë shumë e rëndësishme dhe e nevojshme
merren parasysh në prodhimin e mobiljeve. Për fat të mirë, prodhuesit më
të përpiqet të marrë mobilje "në punë" vetëm bordit grimcë dhe MDF me një masë minimale
Emisionit formal - E1. Fakti se përdorimi i materialeve me të varfër
Treguesit e "rrezik të vet": nuk mund të ketë probleme me marrjen e certifikatave
produktit të përfunduar. Dhe pa to asnjë nga shitjet e produktit të gatshëm mobilje
pakthyeshme. Kjo nënkupton një përfundim shumë të rëndësishme: në qoftë se mobilje ka një Europian
certifikatën e cilësisë dhe (ose) çertifikata ruse të konformitetit, nuk ka të lënduar
shëndetin tonë. Gamë të gjerë të ngjyrës chipboard imazhit petëzuar do të kënaqë
shije më të vështirë Kjo është arsyeja pse, sipas ekspertëve, nuk ka
bazave të zbatohen për mobilje bërë nga MDF ose chipboard si një produkt të ulët të keq.
Rastësisht, fabrikat më të famshme italiane, mobilje të shtrenjta bërë nga lartë
klasa (klasa e lartë) nga këto materiale. Për shembull, një koleksion i sektorial modular
mobilje dhe dhoma gjumi i IDA-s fabrika e famshme (e përfaqësuar në dyqan kompania
"Shtëpia e IDA-s") të japin përshtypjen e një krejtësisht të mobiljeve "natyrore". Dhe në prestigjioze
Moska sallon "Ruslan-Mobilje" (shitur këtu vetëm cilësi të lartë
mobilje ekskluzive) ka thënë se sot prodhuesit e këtij "copë"
orendi të përdorura për prodhimin e disa pjesë është particleboard, kompensatë
i jap një lustër. Nga ky material, për shembull, të bëjë dyer druri manual kabinete
të punojë për të "lehtësuar" e tyre dhe t'i mbronte ata nga tendosje. Del
se me përdorimin e duhur të particleboard dhe MDF madje mund të përmirësojë cilësinë e drurit
mobilje. Konkluzioni: Mos aplikoni me mobilje bërë nga chipboard ose MDF si një "klasë e dytë"
produkteve. Nëse mobilje ka një çertifikatë të cilësisë (pajtim) - ai është i sigurt
shëndetësore. Me blerjen e këtij mobilje, pyet, nga ajo që është bërë
mbuluar. Nëse petëzuar e saj, do të thotë që produktet janë të mbrojtur nga mekanike
dhe dëme të tjera. Nëse mobilje është bërë nga chipboard, veneered, ju lutem
vëmendje, nëse krahasohen mirë me ngjyra dhe rimeso pllaka cilësi individuale.
MetallPo parashikimet e disa ekspertëve, kjo do të jetë metalike kryesore
materiale mobilje njëzet e shekullit. Disa "plating" e mobiljeve mund të shihet
Sot, edhe pse ka më shumë të veçantë se të prodhimit në masë.
Pra, ne do të flasim për mobilje e zakonshme që ju mund të urdhërojë ose të blejnë
në ndonjë sallë ekspozite mobilje. Kjo është, natyrisht, nuk janë pjesë metalike, palosjen
mekanizmat e makinës elemente (këngë dhe pezullimin për rrëshqitje, dera e rrota,
Karrige anim dhe kolltuqe, etj), disa hardware (varet,
flokët, trajton) si dhe disa detaje të dekor. Armiku kryesor i shumë metale -
ndryshk, dhe për këtë arsye një kërkesë themelore për artikuj të mobilje metalike
- Mbrojtja nga korrozioni. Për arsye të ekonomisë, ata shpesh bëjnë
çelik - metal të qëndrueshme dhe të lirë, por, mjerisht, jo shumë të qëndrueshme
të ndryshk. Prandaj, pjesë çeliku e mobilje ose i nënshtrohen korrozionit
përpunimi, ose krom kromuar. Por mënyra sigurt për të luftuar korrozioni
metalike - zëvendësuar çeliku ose alumini me titan. Vërtetë, lidhjeve titan - fun
mjaft i shtrenjtë, ato janë përdorur vetëm në prodhimin e mobiljeve ekskluzive.
Por për "shërbimet" e mobilje alumini drejtuar më shpesh. Një tjetër gjashtë vjet
më parë kompania "Komandanti", filloi të reklamuar në një alumini rrëshqitje dyert
Profili, edhe pse në arsenalin e tij dhe kishte të ndërtimit konvencionale çeliku. "Komandanti"
dhe tani përdor dy metale, duke i dhënë blerësit të drejtën për të zgjedhur.
Dhe ekspertët Lumi, për shembull, ka vendosur në një plan të ri të zgjedhin nga
e komponentëve të çelikut, duke zëvendësuar ato me pjesë të bërë nga alumini extruded.
Përveç kësaj, ata përdorin me sukses aluminit si material dekorative.
Përfundim: Nëse mobilje keni ndërmend të blini një metal
detaje, ju duhet të dinë se çfarë janë bërë. Nëse alumini - mirë, nga
krom-kromuar çeliku - jo e keqe, dhe nëse aliazh titani - edhe më të mirë
(Edhe pse të shtrenjta). Në raste të tjera, të kërkojë nga shitësi
(Prodhues) se sa pjesët e mbrojtur metalike nga korrozioni. Glass \u0026 Mirror
prodhimin e mobiljeve bashkëkohore duke përdorur dy lloje prej qelqi dhe pasqyra: zakonshme
dhe të sigurt. Versioni i thjeshte e qelqi sigurie (pasqyrë) - "fletë"
materiale, ngjitur në një film sintetike. Ashtu si me çdo xhami, ajo rreh
(Edhe pse kjo kërkon përpjekje më shumë se zakonisht), por edhe thyen,
nuk shpërndaj në copa të vogla. Një mundësi edhe më të besueshme - trefishtë
(Qelq i petëzuar, i cili është një film të veçantë midis shtresave
materiale). Pasqyra e sigurisë dhe prodhuesit e mobiljeve xhami filluan të përdorin
kohët e fundit. Nëse ju nuk e marrin parasysh "ekzotike" llojin e qelqit
karrige, besim ne mund të themi se fusha kryesore e aplikimit
- Mobilje Modular sektorial. Për shembull, closets njëjtë. Ata, në kontrast me
nga qelqi, mobilje tradicionale shpesh të mëdha dhe pasqyrë
sipërfaqe. image mobilje modulare sektoriale shpesh të mëdha
qelqi dhe pasqyruar sipërfaqe. Prandaj, qelqi dhe pasqyra janë përgjegjës vetëm për t'u
qelqi të siguruar sigurinë për industrinë e mobiljeve është e qartë,
ngjyrosura, me ngjyra dhe mbuluar me brymë. Sa për pasqyra, shtimin e argjendit
ka një, bronzi ari, grafit dhe madje edhe blu dhe jeshile. Shtese
stolitë xhami të tilla ose pasqyra mund të jetë "rreshtim" prej metali ose
pemë. Sa për llojet tradicionale e mobiljeve, prodhuesit vazhdojnë këtu
aplikojnë qelqi të zakonshme dhe, siç e kuptoj, për të zëvendësuar atë të sigurt nuk është mbledhur.
Përfundim: Nëse keni zgjedhur për të hartuar mobilje me gotë të madhe
ose sipërfaqet specular, me të gjitha mjetet të kërkojë shitësit tuaj çfarë lloj
xhami (pasqyrë) është përdorur. Është mirë nëse ai është i sigurt. Sintetik
materialyRasskazat në një artikull për të gjitha materiale sintetike e nevojshme
për një prodhim mobilje moderne - një detyrë e pamundur. Ujdisje
plastikës, film mobilje, profilet buzë, ngjyra, bojra, ngjitëse, ngopje
- Kjo nuk është një listë të plotë të produkteve, të cilat përfshijnë sintetike
komponente. Pra, këtë kohë, le të flasim për vetëm përfunduar plastike
dhe buzë banding materiale. Plastike ujdisje - fletë ose material roll
në të cilin "vishen" kryesisht countertops dhe fronte mobilje. Natyrisht,
kujdes "përfundojë" drejt edhe sipërfaqe mund të jetë vetëm në mënyrë plastike,
i cili është në gjendje të "zbutur", dhe të marrë formën e dëshiruar dhe pastaj shtrëngoi
dhe për të shpëtuar atë. Kjo pronë është pushtuar nga postformiruemye ashtuquajturi (postformiruyuschiesya)
plasty. Ata janë marrë nga compressing shtresa të shumëfishta rrëshirë sintetike
dhe një shtresë dekorative letër. Kohët e fundit, një preferencë të qartë
materialet bazë të resins akrilik. Dhe të dojë, pasi ky material
absolutisht të padëmshme për shëndetin. Jo më kot është rrëshirë akrilik përdorur
në stomatologji për prodhimin e vulave! Image DSP, "veshur" postformiruemym
Pra, plastike për mjedisin është në rregull. Sipërfaqet
veshje plastike, ata nuk plas, ato janë të vështira për të, plastike para
mos ki frikë prej ujit dhe kimikateve të familjes. Kujdesi për mobilje të tilla është shumë e thjeshtë: vetëm
fshij me një leckë të lagur dhe pastrues normale. Një larmi ngjyrash
vizatime dhe ju lejon të gjejnë zgjidhje interesante design. Artificial
guri - një përzierje e zjarrit filler minerale rezistente,
pigmente dhe të njëjtën rrëshirë akrilik. Së jashtmi, guri artificiale
nuk është inferiore ndaj një natyrore, për më tepër, ky material pa gabime
materiale natyrore. Është shumë më e lehtë për të guri natyror, është e vështirë të para
apo për të thyer, të lehtë për të trajtuar, higjienike, restauruar lehtë me ndihmën e
zam të veçantë, gërvishtjet hequr zumpara konvencionale. Në lidhje me
"Miqësore ndaj mjedisit", edhe këtu, çdo gjë është në rregull: rrëshirë akrilik dhe minerale natyrore
padëmshme. Image artificiale guri është i përshtatshëm jo vetëm për zyre,
kuzhinë ose banjë. Ata mund të përfundojë plotësisht e mobiljeve në dhomë gjallë apo zyra
Dallëndyshja e parë ishte Corian (prodhim i Dupont kompanisë), më vonë u shfaq
Gjibraltarit dhe SSV (firma Wilsonart). Unë nuk kanë arritur të kuptojnë dallimin në
përbërjen e tyre kimike, ashtu siç është - pronarit know-how kompanive. Por
Pamjen dhe pronat e shquar të tyre me vështirësi edhe nga profesionistë. I fundit
risi në këtë fushë - "mbulua" gur. Të shquar në se, ndryshe nga
nga paraardhësit e tyre "gjethe", bën të mundur për të përfunduar "nën natyrore
gur "e sipërfaqes së çdo formë me pak e materialit. Material
transportuar në tanke, është aplikuar për të produktit të përfunduar është një llak. "Mbulua"
Stone ndihet mirë, edhe në metalike dhe të qelqit, të mos përmendur
e gips, particleboard dhe MDF. Por punonjësit e firmës "Komandanti" - distributori ekskluziv
Kompania SAFAS amerikane, prodhon këto produkte - kanë theksuar se
nuk mund të ngatërrohet me gur "likuide" nga i cili artikuj janë të zezë e me erë.
Plate materiale.

Share This Post: