Teremok , dhe , në fakt , një shtëpi vend apo vilë , në çdo kohë ishte më e
vend të lakmuar për një qëndrim të rehatshëm . Përrallë e teremok kërkuar
zgjidhin çdo gjë - nga minj dhe bretkosat , të mbajnë . Kjo është e kuptueshme - nuk ka vrimë ,
apo den , dhe edhe më pak , Marsh - nuk mund të konkurrojë me dru e vërtetë
në shtëpi.

Në jetën e vërtetë - foto njëjtë: shumë prej nesh nuk do mend të largohet qytetin e tij
"Ant" dhe të vendosen poshtë në një shtëpi të madhe, të bukur dhe të rehatshme në periferi afër.
Dhe mundësisht të gjithë familjen. Gjëja kryesore është të mos përsërisë gabimet e karaktereve fantastike
- Mos të kthehet në një kullë të gjerë afër hotel. Kjo është arsyeja pse tani
konsumatorët janë gjithnjë e më i kërkuar arkitektët për të zhvilluar një projekt në shtëpi, në të cilën
mund të bashkëjetojnë breza të ndryshëm të një familje e madhe. Aty pranë,
por jo së bashku Edhe pse që të gjithë kanë tradita të ndryshme, ideja e një të përbashkët
Të jetosh me gjithë familjen e madhe gjen shprehjen e saj në të ndryshme
Projektet e shtëpive në mbarë botën. Për shembull, në vendet jugore turistik ku toka
shumë të shtrenjta, dhe sasinë e tij është e kufizuar, shtëpi private janë ndërtuar në parimin e
"Birdhouse." Katin e parë të ngritur, duke i liruar perimetrin e përforcim çati.
Kur fëmijët merr gjysmën e dytë, shtëpia e prindërve të saj është ndërtuar
katin e ardhshme në një familje të rinj. Kur nipërit pjekur - një shtëpi cluttered me
kati i tretë. Ajo është praktikë normale për Turqinë, Greqinë dhe Qipron. Në Evropë,
jo të gjithë mund të përballojë për të blerë një shtëpi, por ata që mund të - shpesh
duhet ne të gjithë tani ëndrra e parajsës - një pjesë të madhe, dy-katëshe
, shtëpi lëndinë, seeded me bar, pishinë, etj Ai zakonisht jeton një familje
- Prindërit dhe fëmijët, duke zënë kate te ndryshme. Në traditën ruse - suburbane
vilë, ajo është zakonisht një shtëpi të madhe në të cilën ka shumë dhoma
dhe jeton familja, ka tre ose katër gjenerata. Qendra e "kullave"
një sallë pritjeje ku prindërit takohen për darkë, fëmijët, nipër e mbesa, gjyshërit
gjyshërit dhe të afërm të tjerë. Harton më parë ishin të njohura
shtëpitë, i projektuar veçanërisht për zonat rurale. Në mënyrë tipike, kjo
ishte një shtëpi të madhe të ndarë në dy apo brenda vendit, ose katër apartamente.
Ata jetonin të afërmit e ngushtë - që është afër, por jo së bashku. Pastaj
për familjet e mëdha ishte ofruar një vilë, të mbyllur së bashku në dy
shtëpi identike. Nga një pikë arkitektonike e parë, kjo nuk ishte e mirë
zgjidhje. Dhe me familjen - edhe më shumë. Në mënyrë që të mblidhen së bashku anëtarët e
familja kishte të anashkalojë mur kryesore brenda shtëpisë në rrugë. Modern
në shtëpi për të gjeneratave të ndryshme të fituar një kuptim të ri dhe mendohet të
detaje të vogël. Në mënyrë tipike, kjo të mëdha dy-katëshe shtëpi, me dy të ndryshme
inputeve. Megjithatë, ai ka një hapësirë ​​të vetme të brendshme, e cila është zoned
në përputhje me nevojat e familjes. Zonat e fjetur e përhapur në shtëpi me zonat
rekreative. Dhoma mysafir janë hequr zakonisht nga dhoma gjumi master dhe fëmijët e tyre.
Shpesh, ai është dizajnuar dhe plotësisht në shtëpi në periferi, zakonisht në ditën e parë
dysheme dhe të jetë i sigurt që të ketë një banjë të veçantë. Bëni një herë, të bëjë atë dy herë,
do tre! Ndër projektet e shtëpive për brezat e ndryshëm, ekzistojnë tre
grupeve kryesore. Relativisht të folur, kjo shtëpi me "vend për gjyshe", një shtëpi me
hapësirë ​​"për ri zhurmshme" dhe shtëpisë "për dy familjet." Një shembull në shtëpi e parë
grupe mund, për shembull, është një projekt në të cilën gjyshja mund të vendosen
në një dhomë në katin e parë. Së pari, jo një njeri më të vjetër kanë të gjitha
kohë për të drejtuar lart dhe poshtë shkallëve, dhe së dyti, të gjitha comforts e komunikimit
janë më të rehatshme. Drejt nga dhoma mund të arrihet në
një banjo, në vendin fqinj të çon në një dhomë gjërë, të rehatshme salcë.
Kuzhina, të cilat janë aq naiv e "magji" mbi jam ardhshme gjyshja ime, gjithashtu,
dhe në dhomë gjallë, ku darkë do të bëjë e gjithë familja disa hapa. Moshuar
një person ka nevojë për një paqe të veçantë, dhe kjo është marrë parasysh në projekt - nga "Shtëpia e gjyshe"
nuk ka lidhje me tremujorët e tjerë që jetojnë e mureve, dhe mbi të është gjithashtu
dhoma gjumi. Nuk ka çmime për guessing që të gjithë anëtarët e tjerë të familjes, duke përfshirë edhe
fëmijët e shqetësuar që jetojnë në katin e dytë. Dallimi kryesor në shtëpi
grupi i dytë është se vendin për garazh vend zënë të gjallë.
Largësia e saj nga dhoma tjetër këtu ju lejon të vënë ri zhurmshme
e cila është uzhivetsya gjasa me të rriturit në një zonë të fjetur qetë. Kjo dhomë
vendosura direkt në frontin e shtëpisë dhe të kufirit me dhomën e saj të bojler, pishinë, sauna,
rri kot dhe banjo. Një i ri mund të shkojnë në shtëpi pas mesnate, dhe në heshtje
varur me miqtë në dhomën e tij, duke dëgjuar muzikë, ndërsa nuk shqetësuese
gjumi shtëpiake. Një mundësi ideale akomodimi për të dy familjet mund të jenë të
një pjesë të madhe, vilë moderne, ku nën një çati janë të sheshtë
prindërit dhe çiftet e reja. Secili prej tyre ka hyrje të saj dhe vet
kuzhinë-dhomë ngrënie. Kështu ata janë shumë të përshtatshëm të ndërlidhura, duke
ose të kombinuar këto fusha në një hapësirë ​​të gjallë, ose, nëse është e nevojshme,
izoluar nga njëri-tjetri. Në "pronësi të përbashkët" janë lokalet afariste
katin e parë dhe një palestër gjerë. Një shumë të vetme e tërë shtëpinë e shkallëve të çon
në një papafingo gjerë. Ka katër dhoma gjumi, të cilat janë grupuar
në çifte, në varësi të aksesorëve dhe apartament baraslarguar gjerë
bllok sanitare. Çdo palë e dhoma gjumi ka sallë e vet. Sigurisht, ajo është shumë e
të kënaqur me pikën e parë shtëpiake. Ndonjëherë, arkitektët kombëtare ngjyra
kemi goxha djersën në shtëpi projekt të gjeneratave të ndryshme, sidomos
nëse është blerë njerëz me tradita të tjera kulturore dhe doganore. Për shembull,
nëse klienti - njerëz orientale, arkitekti duhet të marrë parasysh të gjitha këto
kështu që shtëpia ishte e ndarë në dy pjesë funksionale - mashkull dhe femër. Ciganë
blerë edhe shtëpitë të madh në fushë, por kërkesat bazë të tyre
- Hapësirë ​​Inner pa mure, për shkak se ata jetojnë gjithë fushim cigan
direkt në dysheme dhe hani atje. Kështu që nuk ka kuzhine, nuk ka dhomë gjumi nuk është e nevojshme.
Faqja të gjeneratave të ndryshme - në territorin e likuiditetit ... Comfort ka qenë prej kohësh nga
përtej mureve të një apartament apo shtëpi. Duke folur në lidhje me likuiditetin e shtëpisë, ju duhet të marrin në konsideratë
çdo gjë: vendndodhjen e lokacionit dhe largësia e tij nga qyteti, si dhe nga fqinje
faqet. Moda për apartamente në qendrën historike të Shën Petersburg ka kaluar kohë të gjatë.
Sepse njerëzit e pasur të kuptojnë se, edhe bleu një mitik
Para komunale dhe vendosën atë, pronari i pjesës tjetër nuk është i garantuar. Shpesh
nga këto pallate është e njëjtë me bums famëkeq komunale të cilët rregullisht
Hidh madhësi tuaj. Dhe në qoftë se kjo nuk është aq e ndryshme - në nagazheno hyrje,
për shembull. Me pak fjalë, në jetën e luksit nuk është marrë ende. Prandaj, shumë
Njerëzit vërshuan jashtë qytetit, në strehim individuale me pronat e tokës. Dhe,
Natyrisht, ajo është shumë e lëngshme, sepse çmimi për të do të rritet.
Shtëpi të vendit dhe qytetit apartament - me një shishe në kategorinë e shtëpive
të gjeneratave të ndryshme, janë pa dyshim "townhouse." Ajo - një dy-apo
tre-katëshe gjysmë-shërbim shtëpi me bodrume, ndërtuar në garazhe, sauna,
dhe papafingo. E rinj janë zakonisht shtëpizë lart, dhe ata që janë më të vjetër,
poshtë. Specifikën e këtyre shtëpive është se ato janë të lidhura me njëri-
anën tjetër përfundon, dhe dritaret janë vetëm në dy anët. Çdo
e cila është e bashkangjitur një lëndinë të vogël, e cila mund të jetë i pajisur me seli
Barbecue ose kopsht thyer me lule. Townhouse është shumë popullor
në Angli dhe Gjermani. Në fakt - ky është një kompromis në mes të qytetit dhe vendit shtëpisë
apartament. Si rregull, qytete të vogla e townhouse duke u ndërtuar në periferi të metropolit
dhe të lejojnë pronarët të gëzojnë të ajrit të freskët dhe të qetë të afërm,
nuk fqinjët më sipër dhe poshtë, si dhe aftësinë për të shpejt të arritur
rreth qytetit. Më pak e shtëpisë për të gjeneratave të ndryshme - të pafund
Duke ecur deri shkallët. Sa për hartimin e shtëpive të tillë, ai është zakonisht
model. Dhe është zgjedhur nga investitori. Në duart e pronarëve të ardhmen vetëm design.

Share This Post: