Këtë vit është një sfidë për blerësit e pasurive të patundshme jashtë vendit, veçanërisht
ata që të mbështeteni në rentabilitetin e investimeve , për mundësi më të mira
i hapur për investime në një drejtime krejtësisht të papritura .

10. Norvegji Norvegji - drejtim patjetër Underrated për
investimet e pasurive të patundshme. Naftës dhe të gazit dhe për të forcuar mbështetjen e ekonomisë
monedhë të vendit, popullsia është në rritje (1985-8, 4%), papunësia
të ulët, dhe PBB-ja është e lartë. Ndryshe nga shumë vende evropiane, të ardhurat
Norvegjia është shumë më e lartë se shpenzimet: në vitin 2006 një suficit buxhetor të
36, 5 miliard euro. Në përgjithësi, në qoftë se Norvegjia ishte një kompani jo, shteti,
që do të duan të blejnë aksionet e saj. Pra, pse nuk investojnë në norvegjisht
pronës? Mbi 40% e popullsisë jeton në katër e 19 rajoneve
(County) - Oslo, Akershus, Rogaland dhe Huralane. Sipas
Statistikat e Norvegjisë, 1993-2007 çmimi mesatar i apartamenteve u rrit
në 425%, townhouses - në 300% dhe të shtëpive të shkëputura - deri në 200%. Por
Vitin e kaluar koston e banesave ka rënë me 2, 4 dhe apartamente% - 5, 4%.
Në Oslo, Bærum dhe rrethinat e tij ka pasur rënie më të dukshme për shkak të
objekte të tepërta, të ndërtuara në 2004-2007. Tani çmimi mesatar në Oslo
- 3000 euro per 1 km katrore. m: relativisht të lirë, duke marrë parasysh shumën e pagave
në Norvegji. Kostot në blerjen e një shtëpi është 5%, duke përfshirë edhe shpërblimet
agjenci, shitësi nuk ka asnjë kosto. 9. Global jug të Francës
Kriza e prekur Franca është shumë më pak se në shumicën e Evropës
vende. Sipas indeksit të Knight Frank, në tremujorin e III të vitit 2008 rritja e
Çmimi shtëpia ishte 3, dhe 2% në vit - pothuajse dy herë më pak se në vitin e mëparshëm
vit, por ende nuk e keqe me standardet e sotme. Mesdhetar
Në jug të Francës për shekuj në kërkesa nga të huajt, dhe vitin e kaluar personale
pandryshuar në gusht në Cote d'Azur, "një oligarku rus"
shiten më të shtrenjtë në botë e shtëpisë me një sipërfaqe prej 8 ha kopsht - çmimi i transaksionit
arriti deri në 500 milionë euro. Por këtu, në Kanë, Nice dhe Marseille, ka
dhe propozim shumë më të volitshme. Zona, e njohur si "Provence
- Alpes - Côte d'Azur »(PACA), - një nga më të populluara dendur në Francë,
qyteti më i madh në rajon është Marsejë industriale. Sipas
Komitetit Rajonal për Turizmin, viti në Marsejë arritur pothuajse 7
milion vizitorë të Nicës - më shumë se 10 milion, me 80% e turistëve - frëngjisht.
Sipas Kombëtare Franceze Estate Agents Federatës (FNAIM),
Qiratë vjetore në Marsejë% të barabartë 5 (çmimi mesatare në shtëpi
- 2400 euro per 1 km katrore. m, në Nisë - 4, 2% (3580 Euro në 1 km katrore m.), Kanë -
3, 75% (4.150 euro për 1 km katrore. M). 8. Emiratet e Bashkuara Arabe
Tregu i banesave në Emiratet e Bashkuara Arabe u ngrit një mbështetje të paparë shtetëror.
Lulëzon tregu të pasurive të patundshme në të gjithë vendin ka filluar në Dubai, e cila ishte e para
autorizuar blerjen e pasurive të paluajtshme nga të huajt për të Drejtat e Freehold, dhe u dha atyre një numër të
përfitime. Që atëherë, vlera e pronës dhe të qirave të vazhdueshme
u rrit, dhe vetëm tani, në mes të një recesioni global dhe mbushje e Dubai
dinamikën e tregut të shtëpive kanë ndryshuar. Muajt ​​e fundit të vitit 2008 u shënuan nga
Rënia e çmimeve mesatare, dhe ekspertë parashikojnë këtë korrigjim do të vazhdojë.
Morgan Stanley parashikon një korrigjim në çmimet e së paku 10% nga 2010
Megjithatë, Emiratet e kohës dhe të tjera, duke ndjekur hapat e Dubai dhe janë të
tani janë pothuajse drejtim më të favorshme për investimet. Ekspertët
flasim për perspektivën e shkëlqyer të Ajman - lulëzon emiratin e
- Por, foto rozë errësohet shtrëngimin e fundit të kërkesave për vizë.
Abu Dhabi, emiratin pasur dhe më e madhe, shpejt fituar statusin e
destinacion turistik, e cila është investuar në infrastrukturë miliarda.
Ndërtimit masive në furnizim të kufizuar siguron të qëndrueshëm
fitimet kapitale, por ngadalësimi pritet këtu - sigurisht, si në
në të gjithë vendin, afat-shkurtër. 7. Panama në disa fundit
vjet në Panama, u zhvendos mijëra pensionistët amerikanë, dhe ata ishin me të vërtetë
arsye të mirë. Në vitin 2007, PBB u rrit me 9,% 2, ndërkohë që çmimet e pasurive të patundshme - në
25%. Rritjes ekonomike të vendit për tremujorin e kam 2008 arriti në 6, dhe 9% (2007:
ishte - 10, 41%). Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, këtë vit
Ekonomia Panama do të jetë përsëri rritje më të shpejtë në Amerikën Latine.
Sipas portalit të internetit Global Guide Pronës, aktualisht
Kjo "të Amerikës Latine Dubai" rrokaqiell në ndërtim e sipër 300 40 000 banuara
njësi. Destinacione popullore për investitorët e huaj - kjo është Panama City,
Pacific bregdetit dhe në rajon malor përgjatë Gjirit të Chiriqui. Shef
Çështja tani ka të bëjë me investitorët, arriti një treg panamez e saj
tavan, ose ai ende ka potencial. Watching si investimet e huaja
vazhdojnë të rrjedhin në vend (duke përfshirë edhe projektet e rëndësishme - ndërtimi i Donald
Zinxhir Trump hotel dhe Nikki Beach), ajo duhet të njihet më shumë të ngjarë
opsionin e dytë. Panama duhet të presin për investitorët, nuk kërkon
të shpejtë të parave, dhe duke e bërë të mesme dhe investimeve afatgjata. 6. Turqi
Gjysma e Kaukazit dhe të Azisë e gjysmë, Turqi, si rusët,
dhe Perëndimit evropianët. Sipas të dhënave të qeverisë, turistike vjetore
industria u rrit me 20%, duke tërhequr për njëri-tjetrin dhe kërkesa për shtëpi turke.
Tani - vitet më të mira të tregut të qira në Turqi: norma mesatare e ka treguar për
Pronës Guide Global, është 6, dhe 47% e çmimit të blerjes në vit. Dhe sipas
Sipas kompanisë Aston Lloyd, çmimet mesatare janë rritur me 7 shtëpi, 3%
në vit - dhe kjo prirje do të vazhdojë në vitin 2009 në sajë të një ekonomi të fortë,
mungesën totale të banimit dhe të tregut në rritje të shpejtë hipoteke. Ekonomi
vendet nuk janë shumë të prekur nga kriza e kredive, dhe del
ka rezerva të mjaftueshme për të përballuar me problemet e likuiditetit, edhe pse
normat e kreditimit mbeten të larta. Destinacione popullore për
investimeve janë qytetet e Stambollit, Dalaman, Altinkum, Fetijen, Bodrum,
Belek-Antalia dhe. Blerësit ndërkombëtare duhet të jenë të vetëdijshëm se e pasurive të patundshme
ata mund të blejnë vetëm në zonat e përcaktuara për ndërtim.
5. Maroku Pronës Tregu Maroku është kryesisht për shkak të mbretit Mohammed
IV, i cili kishte zhvilluar një plan për Vizioni-2010, që synojnë rritjen e numrit
pjesa tjetër e vendit deri në 10 milionë në vit dhe ndërtimin e hotelit 250 000 e reja
numra, të cilat shkaktuan investitorët e huaj për të blerë pasuri të patundshme në
zonat e mbuluara nga plani. Një pjesë e Vizioni-2010, i njohur si Plani i
Azur, përfshin krijimin e gjashtë vendpushimet të reja në fusha të tilla si
Beach-Blanche dhe Liksus. Në mënyrë të barabartë të popullarizuara të Marrakech, Tangier dhe Agadir,
në rritje të interesit në qytetin e tretë më të madh Fez. Rritja ekonomike
Maroku në vitin 2008 ishte 6, 5% dhe numri i vizitorëve ka të ngjarë të jetë
më pak se në vitin 2007, këta faktorë ndikojnë negativisht në pasuri të patundshme,
por të kontrolluar volumin e ndërtimit është për të parandaluar oversupply.
Të ardhurat nga qiraja në Marok tani është e barabartë me 6, 5-8% të kostos
objektit në vit, e cila është mjaft modest për zhvillimin e plagë, por tregu
perspektivë të mirë për qira. Çmimet e shtëpive këtu në 2006, deri 20%
në vitin 2007 - në 15%. 2008 dhëna nuk ende në dispozicion, por ka të ngjarë të jetë
më modeste. 4. Brazil Brazil është duke u zhvilluar në mënyrë të qëndrueshme
për shkak të rritjes së klasës së mesme, dhe kështu kërkesa për mallra dhe shërbime.
Rritja e GDP këtij vendi i pestë më i populluar në vitin 2007 ishte 5, 4%;
çmimet e shtëpive u rrit me pothuajse një të tretën. Përpjekjeve të kombinuara të ndërtuesve
tërhoqi një valë të investitorëve në bregdetin veri-lindje, sidomos në zonën
e Bahia (Salvador). Në ekonominë kombëtare fillon të ndikojë
Kriza e kreditit: bie braziliane e vërtetë, besimit të konsumatorit rënë
që çoi në një ngadalësim të shitjeve të pasurive të patundshme. Përkundër kësaj shteti
shpreson se rritja ekonomike për vitin 2008 është 5% dhe për vitin 2009 - 4, dhe 5%
- Kjo shifër do të kishte zili shumë shtete perëndimore. Investitorët
Brazil prapë mund të merrni të ardhura të mira me qira: në bazë të Global
Pronës Guide, Rio de Janeiro është 7, 5-9, 6%, në Sao Paulo - 4-9, 6%
Kostoja e projektit në vit. Në Fortaleza, Bahia dhe Brazilias -% 4-7, dhe
nga njësi të vogla banimi mbi të ardhurat. Për të huajt në Brazil
Ka disa kufizime ligjore dhe taksave, hipoteke
tregut është ende i pazhvilluar - dhe për këtë ju mund të luajnë: analistët
besoj se do të nxisë rritjen e ardhshme të kreditimit dhe të gjithë tregun e pasurive të patundshme.
3. Egjipti Sipas Ministrisë së Turizmit të Egjiptit
e numrit të turistëve që hyjnë në vendin në 2001-2007. trefishuar gati - në
kryesisht për shkak të Europës Lindore. Dhe si mirëqenien e banorëve të këtyre
vende si Polonia, Ukraina dhe Sllovaki, është në rritje, pritet që fluksi i turistëve
mos dalë jashtë. Prandaj, kërkesa në rritje për strehim në shumicën e
qytete të njohura turistike të Egjiptit. Çmimet në varg Hurghada nga $ 22 000
në $ 43 000, në Sharm el-Sheikh - nga 35,000 $ në 50,000 $, me shumë të huaj
blerësit paguajnë para në dorë. Nëpërmjet gjatë gjithë vitit turistik
sezonit dhe të ulët të çmimeve të banesave pritet që të ardhurat nga dhënia me qira e një të mirë
objektit arrin 10% në vit. Prandaj, investitorët duhet të mendojnë dy herë
para se të nënshkruani kontratën në një të garantuara 7%-gjata fitime. Në
2007 çmimet e shtëpive në vend u rrit me rreth 15%, por deri më tani të gjitha
akoma e ulët, në mënyrë që kriza nuk ka gjasa të ndikojnë ndjeshëm në treg, egjiptian
pasurive të patundshme. Blerësit duhet të mbani mend se numri i turistëve
dhe të ekonomisë në përgjithësi ndikohet fuqimisht nga shkallë të gjerë sulme terroriste, për shembull,
pas sulmeve terroriste në Sharm el-Sheik në vitin 2005 gjetën sektorin e turizmit
dy vjet. 2. U. S. Një do të mendojnë se tani, kur dollari në fund
recaptures pozitën, ndërsa çmimet e pasurive të patundshme SHBA ra me 15-20%
për vitin e investimeve në Shtetet e Bashkuara duhet të harrojmë barrë të gjatë.
Por nuk mendoj se dollari do të merrni më të fortë gjatë gjithë vitit, për të njëjtin shtet
Borxhi i SHBA rritet uncontrollably, analistët presin duke shkaktuar kriza financiare
në Shtetet e Bashkuara këtë vjeshtë - kur dollari së bashku me çmimet e shtëpive do kolaps, dhe investitorët,
mbledhura nga të verës, hidhem në tidbits të mëdha amerikane
byrek. Vendi ka një rrugë të gjatë për shërim të plotë. Por
Shpresoj se shpejt a vonë për ekonominë amerikane ende vijnë të reja
të mirë të kohës, duke u bërë më të fortë, dhe investitorët janë të përgatitur që të shfrytëzojnë maksimalisht
mundësitë e ardhshme, duke përfshirë të ardhurat nga prona.
Një raport i kohëve të fundit nga Knight Frank ka thënë: "Në qytete të tilla si
Denver, Boston, Charlotte dhe Dallas, ka shenja të rimëkëmbjes, edhe pse
Sipas disa vlerësimeve, kostoja e pasurive të patundshme në Las Vegas, Miami, Phoenix
dhe Los Angeles për një vit ranë më shumë se një të katërtën. Probleme të vazhdueshme
financimin dhe kriza e vazhdueshme në sektorin subprime vazhdoi të
për të ndjekur tregun e vendit. " Ajo tashmë është e mundur për të blerë një shtëpi me tre ose
katër dhoma gjumi, për shembull në Buffalo (NY), për më pak se $ 30
000, dhe të ardhurat e qirasë mund të jetë më shumë se 30% në vit. 1. Malaysia
Malajzia zë vendin e parë me të dashurin e saj (rreth gjysma e Malaysians
janë nën 25) dhe të arsimuar mirë popullsisë, ligjet e të kuptueshme
rregullojnë tregun e pasurive të patundshme dhe mungesa e fitimeve tatimin mbi kapitalin.
Pritet që në dekadën e ardhshme do të shënohet nga migrimi
qyteteve të mëdha. Për më tepër, popullsia e Malajzisë është në rritje çdo vit nga 2%, dhe
Sipas Bankës Ndërkombëtare, një rritje 2050% për të vazhduar.
Sipas "Malaysia - shtëpia ime e dytë" ishte shfuqizuar rregullore
qiratë, dhe ligjet e pronësisë të pronës për të huajt janë të
butë. Norma e inflacionit në Malajzi është më e lartë se sa në të kaluarën 25
vjet (deri në korrik, ai ishte 8, 5%), por rritja për vitin 2008
pritet të arrijë në 6-7%. Sipas Bankës Kombëtare nga viti 2001
, Rritja vjetore e çmimeve të banesave nuk i kalon 6%, të përshtatura për inflacion në vitin 2005
dhe 2006. regjistruar edhe rënie të lehtë në vlerë. Kështu,
në qoftë se ne kujtojmë se për 10 vjet, paga mesatare është dyfishuar, çmimet e
Pasurive të patundshme doli të jetë edhe më e ulët se në vitin 1997, para financiare aziatike
krizës. Në këtë moment, me një tepricë e banesave luksoze në
tregu i mungojnë 36 000 varg mes objekteve, në mënyrë që më
të besueshme do të investimeve në strehim të përballueshëm. Sipas zyrtare
të dhënave, kostoja mesatare e një objekti banimi në Malajzi arriti në rreth 43 $
000, dhe në Kuala Lumpur - $ 93 000. Ankesa të tjera investime të qytetit
- Ajo Dzhohur Bahru, Ipoh dhe Kuching.

Share This Post: