Forma shtigjet , zonat për rekreacion lëndinë dhe lule shtretër luan një rol të rëndësishëm
rol të rëndësishëm në hartimin ekopshtit , duke theksuar individualitetin e tij. Rrethi , hemisferë ,
top - forma ideale për çdo kopsht, sidomos një të vogël . forma rrethore
të bëjënjë kopsht më dinamike dhe , përveç kësaj, të lejojë për të zgjidhur hapësinor
probleme.

Shumica e banorëve e parcela të vogla 6-8 hektarë kopshtit të. I rëndësishëm
hapësirë ​​në tokë e pushtuar nga shtëpia, outbuildings, garazh, të rriturit
Pemët frutore dhe shkurre, kopsht. Pra, ëndrra e pronarit të kësaj faqeje
është dëshira për të zgjeruar visually. Ka shumë teknika
lejuar vizualisht zgjeruar kufijtë e kopshtit, për të krijuar iluzionin e spaciousness në
territorin e vogël. Për shembull, përdorimi i pasqyron ose të ashtuquajturit
piktura, "obmanok." Por, për fat të keq, për klimën tonë, vendime të tilla nuk janë të
shumë praktik. Ndoshta mënyra më e thjeshtë dhe më efektive për të nxitur optikisht
hapësirë ​​- për të përdorur në hartimin e formë të rrumbullakët kopsht. Kur të tilla
zona, si një vend për rekreacion ose lëndinë, është i bashkangjitur për të formuar një rreth, dhe udhë
qëndrojnë të qetë, linja të buta, kopsht duket më të gjerë dhe bëhet
të pakrahasueshme më të rehatshme. Linjat e rrumbullakosura rrjedhin dhe format, të cilat i japin shumë
preferenca kur ju e bëni shtretër lule, pellgje dhe lawns, janë të huazuara nga
vetë natyra, ku vija e drejtë dhe këndet përjashtuar praktikisht. Se
mbështetjen e Stili i zgjedhur dhe rritjen e përshtypja e përgjithshme, ju duhet të marr
bimëve të përshtatshme dhe materialet dekorative. Free-rritje shkurre,
kopshte me zbukurime lule, si dhe vende për pushim dhe trotuaret, shtruar
kalldrëm apo tulla klinker, perfekt për një kopsht romantike e natyrore
stil. Një pellg i rrethuar nga një kufi të gjerë të perennials lules, interspersed
me gur të madh, i cili edhe një herë thekson harmoninë e përgjithshme. Zona Hyrja
Kopshti fillon me një sportel, kështu që është veçanërisht mendoni për hartimin e saj,
dhe zonën e hyrjes, e cila është si një vulë të kopshtit.
Hyrja shumë të rëndësishëm do të duket në kopshtin përmes harkut ndërthurur me ngjitje
trëndafila. Ju jeni shqetësuar se ata kërkojnë kujdes të veçantë? Le të shkojnë të mbështet i thjeshtë
rrushi vajza. Harkun e gjelbër në një shkëlqim të veçantë, nëse ju vendosni të saj
shkurreve këmbë që mund të jenë prerë, duke u dhënë atyre formë të topit, ose të krijojnë
përbërjen e disa nivelet, të cilat do të bëhet bimë dominuese sferike
formë. Nëse në të dy anët e portës, si një burg, janë kon-formë
TUI, ashpërsia e foto përsëri, ju mund të gjallëroj një formë të rrumbullakët. Sferik
shkurre, do të presë përbërjen e bimëve ekspresive jastëk
dhënë atë cilësi dhe duket mbaruar. Zonën e hyrjes, zakonisht përfshin
në një kopsht. Shumë kërkojnë për të vendosur në kodër alpine këtu, por
një vendim i tillë nuk mund të quhet i suksesshëm, ndërtimit është zakonisht artificiale,
përveç kur kopsht është e vendosur në një shpat. Parimi kryesor
në hartimin e kopshtit para - refuzimin e tepërt. Kopsht mund të jetë projektuar
dhe në stilin e rregullt. Model të rreptë të formave gjeometrike, përsëri ringjallet
bimore-balls, si dhe skulpturë dhe forma të rrumbullakët guri. Nëse gjurmët e
porta e shtëpisë shkon një rrugë meandering, le të jetë vënë në lëndinë,
dhe së bashku këtu dhe atje në vendin e artistike çrregullim një shkurre disa
bimore sferike, pranë të cilit është piktoresk, për shembull, raund
kopsht shkëmb ose tokë dritat-balls. Vëmendje e veçantë duhet të jetë rrugë
paguajnë në kopshte zgjatur formë, ngushtuar, e cila duket
jo shumë të rehatshme. Vë në një kopsht të shtigjet dredha-dredha, një vend ku
ajo kthehet dhe e bën një lak, të caktojë një grup i bimëve harmonishëm.
Optikisht do të zvogëlojë mundësinë të padëshiruara dhe të tërheqë vëmendjen për
qoshe të qetë në mes të kopshtit. Në vend të kësaj, bimëve mund të përdoren për këtë
objektiv gur të madh artificial të bërë nga balta apo konkrete. E gjelbër
dhomen e ndjenjes Një nga vendet më të preferuara në kopsht - një platformë për pjesën tjetër. Ajo duket
më e efektshme nëse ajo e shtruar me pllaka në një rreth ose në formën e lirë
intersecting, qarqet mbivendosjes (në këtë rast
përdoret për të mbuluar materiale të ndryshme, për shembull, forma të ndryshme pllaka
dhe zhavorrit). Duket parket e madhe dhe prej druri të gjithë, pak të lartë
mbi tokë. Por brendshme e jetesës gjelbër është krijuar jo vetëm "seksi" dhe mobilje
- Shumë e rëndësishme për të zgjedhur bimëve që do të rrethojnë zonën,
të krijuar një humor. Bimët theme marrë nga dy ose tre pemë me një kurorë të rrumbullakta,
mbjellë përgjatë kufijve të vendit. Kandidat i përsosur për këtë - shelg (Salex),
kurorën me hairstyles që lehtë mund të marrë formën e një topi. Tifozët e natyrore
stil mund të jetë rekomanduar lashtat shtambovye të tilla si trëndafila, edhe pse në të fundit
ndërsa ka më interesante forma tretë shtambovyh dhe rrush pa fara
dhe kultura të tjera fruta. Në këmbët e "mbathje", kube e mundur që të tokës
perennials, në nivelin më të ulët - bimë jastëk (stonecrop,
trumzë, etj). Për harmoni me format e rrumbullakët, shtoni pak të kundërt,
shtrirë deri bimë të tilla si Marsh iris, dhe kullosa të ndryshme. Përmes
projektuesi fantazi peizazh ka një qendër e vjetër mollë të përbërë
kopsht, dhe një stol prej druri rreth tij - një destinacion pushimi të preferuar të presë.
Lule të verdhë të ndritshme forzitsii (Forsythia intermedia) çel në fillim të pranverës
para shfaqjes së gjeth. Gjatë kësaj periudhe forzitsiyu jetë i mbrojtur nga zogjtë,
që duan të buds Peck. Kjo kaçubë arrin 2, 5 m
lartësi. Boxwood shkurre dhe të tjera, të cilat kanë një formë sferike të kurorës, edhe
përshtatshme për shkurtim, megjithatë, të kërkojë durim kopshtar dhe saktësi.
Së paku dy herë në vit shoots rinj duhet të jetë prerë. Lëndinë
Në qendër të kopshtit është shumë e përshtatshme në të gjithë lëndinë. Mjedisin e dendur të lartë
perennials barishtore dhe shkurre, duke krijuar kushte ideale për private
rekreative. Ju nuk keni nevojë vend në një lëndinë në çdo kopsht. Kur
Sipërfaqja e tokës është e vogël dhe vende në tarracë në natyrë është e mjaftueshme, ju mund të
mirë e pa qilim jeshil. Nëse ju hapë atë në formën e një rrethi apo
gjysmë-rrethi dhe i rrethuar me shkurre e lulëzuar dhe atmosferë intime të kësaj qoshe
rekreacion mund të jenë të gëzuar si një familje. Në vend të një lëndinë mund të aplikohet
gjithashtu një Patio apo një zonë rrethore me krevat lule në mes, e shtruar me zgjyrë
tulla. Edhe pellg pellg të vogël jep kopsht një krejtësisht të ndryshme
pamja. Dhe nëse keni shumë pak hapësirë, opsioni më i mirë - për të qëndruar
në forma të rrumbullakët. Një burim i vogël, i rrethuar nga një qymyr rreth
rrethuar nga një kurorë dhe një mbrojtje të ulët - një përbërje simpatik që
do t'i pëlqejë syrin në ditët e nxehta të verës. Basenit të vjetër të thellë, ose thjeshtë
fuçi druri varrosur në tokë dhe u rreshtuan në film brenda - ende
një version në miniaturë të pellg rrumbullakët. Skajet e bimëve pyjesh pellg
bimë të ndryshme lart, nga fier dhe daylilies të barishtore të ulët
perennials. Nëse hapësira e lejon, ju mund të gërmoj një pellg të rrumbullakët me diametër
deri në dy metra ose më shumë, kati carpeted dhe tatimore buzë murit film zhir
, tulla dy të tretat e obsadit bimët e saj perimetër. Në këtë trup të ujit
zambakëve të ujit të bukur do të duket humbje e ngjyrës, bimët ujore të lartë,
dhe në qendër mund të krijojnë një skulpturë të këndshëm.

Share This Post: