Në një rol të brendshme të veçantë gjumi :ftuarit rënie në këtu shpesh, por pronarët
kthehen çdo mbrëmje për të , duke harruargjumin e ëmbël e shpirtit për të hedhur jashtë
shqetësimet e ngarkesave të përditshme. Kjo është arsyeja pse çdo gjë në dhomë gjumi duhet të marr frymë të paqes dhe të vetmuar ,
puth sytë dhe kanë për t'u çlodhur .

Tradicionalisht, dhoma gjumi është e izoluar dhe ka një kohë të gjatë dhe të
qoshet qetë banesë. Në shtëpitë më të mëdha për familjet, gjumi është dhënë,
Si rregull, tërë katin, zakonisht e lartë. Shpesh ata janë të kënaqur në papafingo:
ku ata janë marrë jo vetëm të rehatshme, por edhe origjinale, të ndihmuar
Gjeometria e pazakontë e sipërfaqeve të prirë. Gjobë, nëse është e mundur për të hartuar
dhomë gjumi me en-suite, projektuar ekskluzivisht për pronarët e
dhomat e gjumit. Pastaj nuk do të vendosen jo vetëm hidraulik, por edhe një tryezë tualeti
me pasqyra të pavarur rregullueshme ndriçuar. Sigurisht, efekti dizajn
faktorë të tillë si të parëndësishme shuma e përgjithshme e hapësirës, ​​lartësi tavan, madhësia e
dhe lartësia e dritareve, një porta, pala drita, e cila lë dhoma gjumi.
Për shembull, për klasike të dëshirojnë të kenë një dhomë të përshtatshme dhe proporcionale
formë, pasi kjo nënkupton një plan urbanistik të ardhme të dhomës. Në sotme
Stili është në dispozicion në linja të ndryshme dhe forma, por ekspertët nuk e këshillojnë të largohet
kënde të parregullt dhe forma, kreshtat shumë dhe kështu me radhë.
Me kalimin e kohës kjo mund të shkaktojë iritim dhe parehati. Ju mund të punojnë me
ndonjë hapësirë, por nëse ju jeni në fazën e planifikimit kanë vendosur tashmë në dhomë
madhësinë e duhur dhe vendin, atëherë rezultati do të ndikohet
vetëm pozitivisht. Pra, kjo është këshilla të mira - nuk e harrojmë për veten tuaj (dmth.
ka një dhomë gjumi), kur do të sheshtë. Si rregull, ne mendojmë për shumën e
dhomë të gjallë, kuzhinë, dhomë ngrënie, çerdhe, dhe pastaj dhoma gjumi. Por ky është vendi
në të cilën ne shpenzojë aq shumë kohë! Gjëja e parë për t'u marrë parasysh - kjo është
marrëveshje dhe dimensionet e mobiljeve të propozuar. Sa hapësirë ​​do të
mobilje, si kalimi i përshtatshëm në dhomë dhe qasjet e saj. Kjo është e rëndësishme
në aspektin e veprimit të mëtejshëm - vendosjen priza elektrike dhe konkluzionet për sconces
llambat kat, nëse ka, dhe në trajtimin me mure dhe
seksit. Elementi kryesor në fushën e gjumit - kjo është një shtrat. Menjëherë të vendosë se cilat dimensione
do të ketë një shtrat në dhomën tuaj. Nëse jeni të përcaktuar më parë se çfarë shtratin tuaj
duhet të jetë, për shembull, përmasat e 1800-2000 1600-2000 mm mm ose, sigurohuni
Kontrolloni se dimensionet e jashtme e shtratit nuk ishin shumë më tepër. Ka
në mendje se madhësia e shtratit në kabinën tregohet, zakonisht nga madhësia e
shtrat. Por, në varësi të projektimit e mobiljeve, dimensionet e jashtme mund të
të jetë shumë më i madh. Fine, në qoftë se dhoma juaj nuk është në të gjitha
lënduar, për shkak se vendi është e mjaftueshme, por nëse ju jeni të kufizuar në një farë
gjatësia e murit, atëherë kjo pikë është vendimtare kur blejnë.
Pra shikoni, ajo tavolina afër madhësinë dhe tavolina afër, gjoks e mbathje
dhe kështu me radhë. Kur planifikoni një dhomë gjumi, ju duhet tërësisht mendoni për vendndodhjen e
shtrat. Kundër murit. Shef krevat të gjerë, zakonisht tërheq afër
në një nga muret. Island. Por në qoftë se ju kujdeseni për të çlodhur trupin u
është e orientuar përgjatë boshtit lindje-perëndim, shtrat mund të marrë një pozicion
arbitrare në lidhje me mure. Nga rruga, kjo marrëveshje shtrat
krijon hapësirë ​​shtesë për fantazite e ndryshme të dekoruar. Në qoftë se
le dhoma gjumi madhësisë, shtrat të gjerë mund të vendoset larg nga muret,
duke krijuar një lloj "ishullit përgjumur." Edhe pse ky plan është i përshtatshëm larg
jo të gjithë: rrënjët e nevojën tonë pa ndjenja për gjumë të siguruar të paktën një simbolike
hapësirë ​​të mbyllur. Që nga kohët e lashta, ky problem ishte zgjidhur me ngritjen e një kulm
- Një strukturë e rëndë, e përbërë nga një, kulm kornizë solide dhe kulm.
Draped sot njësinë shtrat mund të shpjegohet me dëshirën për psikologjike
rehati, dëshira për të krijuar një atmosferë të veçantë për fillimin e gjumit. Në ngrohtë.
Një teknikë e mirë dekorative - vënë në krevat në një vend që mund të
shënuar dallim në lidhje me gjithë shkurtojë brendshme, rrethuar
rrugën piktoreske ose inde shuttered spektakolare - në këtë rast, ai bëhet i
Alcôve misterioze dhe komod. Në podium. Në brendshme moderne shpesh
përdorim dhe të tjera metoda, duke ngritur shtratin në "podium".
Strukturore, ajo duket si një podium, ndonjëherë me disa hapa,
e cila është lirisht volumetrike elastike dyshek. Kat i ndërmjetëm. Më shumë
një mënyrë për të zonimit funksional një vend për të fjetur - do kat i ndërmjetëm
dhe vendin nga shtrati në nivelin e dytë, duke rezultuar në lirimin e të tjera
zonë për organizimin e punës ose veshjet e pajisjes së. Duke folur
e pamje, këtu ne mund të përballojë më shumë liri se në dhomën e ndenjes
ose, për shembull, në dhomë ngrënie. Dhoma gjumi - nje thjesht personale, kjo është një intime të veçantë
botë, dhe psikologjikisht është shumë e rëndësishme që të përshtatet më së miri tonë
humor shpirtërore. Kjo është gjëja e parë që ju shihni në mëngjes, duke hapur sytë e tij. Ajo
emocionet e para të përditshme dhe përvojat. Zgjedhja e një skemë ngjyra për dhoma gjumi,
ekspertët këshillojnë që do të vijnë kryesisht nga ndjenjat e tyre dhe
pastaj të përpiqet për të kuptuar ngjyra të specifikuara në hapësirën tuaj.
Gjëja kryesore është që të përcaktojë konceptualisht - është gama e ftohtë ose të ngrohtë si
Fatura do të jetë mure dhe dysheme. Tjetra, të jetë e sigurtë për të kuptuar se si do të
dhomë duket një e tërë, sugjerojnë do të ketë disa mobilje, parket, stolisje
dritare. Nëse jeni duke punuar me një projektuesi, pastaj, sigurisht, problemet kryesore janë hequr,
por çdo projektuesi kompetent do të ju tregojnë se në dhomën e gjumit si asnjë tjetër
zonë të rëndësishme të përfaqësime tuaj të brendshme. Zgjedhja e mureve, e konsiderojnë
karakteristikat e ngjyrave dhe bashkëveprimin e tyre me fatura. I këshilloj të mos përdorin
Vetëm një ngjyrë në dhomë, siç do të duket pak boring.
Nëse jeni duke përdorur një cilësi mjaft të theksuar, mos harroni se çfarë ajo
habitshme, e errët do të duket si një mur. Shumë të rehatshme për të përdorur
materiale natyrore dhe textures në dhomë gjumi: sizal, arrowroot, bastun prej palme kacavjerrëse. Natyrisht,
është e rëndësishme të mos mbingarkesë këtë dhomë, kështu që, duke bërë salcë, organizoni
prioritetet, të jetë i sigurt për të lënë zonat e qetë që janë rezultat i
dhe nxjerrë në pah bukurinë e faturave të zgjedhura. Një çështje e veçantë, dhe sidomos
dhoma gjumi, një zgjedhje e mbarimit të tekstilit. Kjo, mbi të gjitha, perde dhe bedspreads.
Rekomandime të përgjithshme përfshijnë: mos e zgjidhni pikërisht ngjyra e tekstilit mur
dhomë kështu të mërzitshëm dhe monoton. Është më mirë për të gjetur një kombinim të tillë
ngjyra që do të nxjerrë në pah ngjyra dhe të përfundojë e mureve. Vendosë për veten se çfarë
ju bëni fokus - në pëlhurë ose stil dhe model. E njëjta gjë vlen edhe për
dhe marrëdhëniet e projektimit tekstile dhe dekorimin e mureve - prioritet,
që duhet të ndahen, dhe që do të shërbejë si sfond. Përshtatjen dhe funksionalitetin
në dhomë gjumi është shumë e rëndësishme. Prandaj, materialet e zgjedhura duhet të jenë të lehta, të shpejta,
eko-miqësore, mirë-ruajtur.

Share This Post: