Shfaqja eklasike (të rregullt ), është i lidhur me kopshte shumëvjeçar , dëshira e njeriut
për të organizuar dhe për të mposhtur fshat përreth , për të theksuar superioritetin e tyre
mbi të . Atdheu kopshte të rregullt është konsideruar të jetë Francë, dhe peizazhit - Angli.

Tiparet karakteristike të një kopsht të rregullt. Në paraqitjen e kopshtit
bazë për zgjidhjen e kopshtit të rregullt gjeometrike hedhur pritje, zyrtare
planifikimit. Formimi i mjedisit shkon përgjatë vijave të nënshtrimit të natyrës gjeometrike
formave, vijat e kundërta të lirë të butë të fushave, lumenjve dhe pyjet.
Tërë shtrirjen e kopshtit është ndërtuar në përputhje me ligjet e simetri. Bimët, rruget, rruget ujore
dhe elemente të tjera janë rregulluar simetrike në lidhje me boshtin kryesor (
ndoshta pak). Ajo vendoset qendrore Manor House, ujë
fazat dhe hapat. Pozitën e varur pushtuar nga radiale dhe diagonale
rrugica kryesor nga qendra e thellësinë e parkut. Ka ndjekur straightness
kopsht dhe rrugë me pemë, rreshtave drejtë e pemëve dhe shtretër lule në zgjeruar
stil rabatok. Por formën e kopshtit të rregullt ofron rectangles jo vetëm
ose sheshet, por edhe vendosjen e bimëve në rrezet që vijnë nga shtëpia, ose të
e trekëndëshat. Lehtësim të shprehura nga pak, përbërjen e tërë është një planare
karakterin, stilin e kërkon një hapësirë ​​të qetë. Në mungesë të tyre të kënaqur me tarracë
gjysmërrethor formë, e cila në fund mbajtja e mureve. Tarracat janë të lidhura
në mes të një shkallë, e cila është një nga elementet kryesore dekorative
kopsht. Hyrja kryesore është e vendosur në fund të kopshtit në mënyrë që të
një tjetër në hyrje, mysafirë ishin të habitur me madhështinë e përbërjes. Përshtypje e përgjithshme
rrit udhë, e cila zakonisht është fokusi kryesor i rregullt
kopshte. Në qendër të kopshtit vendosur skulptura, pishinë apo
lehe. Elementet klasik janë edhe grilë-kafaz
në muret e ndërtesave, të cilat lejohet alpinistë. Pjesë Ground
kopsht është i zbukuruar me lule hollë kopshte me rërë me ngjyrë, zhavorr,
zbukuruar me skulptura dhe vazo dekorative. Kopshti Arkitekturë
Kur shtëpia është e dizajnuar në stilin klasik, dhe përmban një kopsht duhet të jetë një
këtë stil. Ky urdhër u kthye në barok dhe klasicizmit. Kopsht
ishte i kombinuar me pallatin në një kompleks të vetëm të ngritjes të varur idetë
të njeriut mbi natyrën dhe për të arritur përsosmërinë absolute artificiale
mjedis të rregullt krijuar nga artisti. Kabinete të mbyllura dhe jeshile
dhoma, ndërtuar nga kopshtarë të kualifikuar nga muret e clipped Holly, dafinë,
gëlqere ose ahu, si të ishte një zgjatje e dhomat e pallatit, ose një vilë në bazë të
hapur. Në të njëjtën kohë pallatin, e vendosur në bazë të boshti i simetrisë
tërë kompleksin, në përgjithësi ndodhet në pikën e saj më të lartë,
ishte një simbol i dukshëm i superioritetit të pronarit të njerëzve të tjerë,
demonstruar pasuri dhe fuqi. Kjo reflekton themelore
ideja e stilit - superioritetin e njeriut mbi natyrën, aftësia për të dhënë
format e saj të bukur e linjave gjeometrike ose të mprehtë për të krijuar një skulpturë të tërë
përbërjen. Shfaqja e këtij kopshti është shumë e madhe, solemne, dhe madje disa
skenik, kufijtë e saj janë theksuar zakonisht në mbrojtjet e pemëve clipped,
një simetri të përsosur mbizotëron peisazhin piktoresk natyrore.
Me barok dhe klasicizmit francez e kopshte më vonë
përdorur për një shumëllojshmëri të kënaqësive: teatrale dhe shumë i këndshëm
shfaqje, koncerte dhe pritje me topa. Për ngjarje të tilla nuk
pamje të veçantë: me ujë të gjelbër dhe teatro, parterres ujë dhe Shkalle
grottoes vetmuar, pavionet intime dhe dhoma, burim dashuroj, alegorik
skulptura dhe më shumë. Në një kopsht klasik formal nuk është një vend i
për almettoy me kolona dhe skulptura, ku ju mund të nge shëtitje.
Elementet klasik janë edhe grilë-tapestries në muret e ndërtesave,
cili lejoi alpinistë. Kopshti lehe është bërë nga gjobë
kopshte lulesh me rërë me ngjyrë, zhavorr, dekoruar me skulptura
dhe vazo dekorative. Bimët në kopsht me anë të rregullt
stili është pothuajse gjithmonë një strukturë arkitektonike dhe dekorative
Bimët kanë një rol të dorës. Plantacione të gjelbër janë konsideruar
si lëndë e parë, një lloj materiale ndërtimi, i cili është i bashkangjitur në një të qartë
formë gjeometrike. Të gjitha përpjekjet janë të drejtuara në cirk, në mbi
artikuj bimore kohë ka mbetur e pandryshuar. Reign këtu
mjetet: kopsht gërshërë të mëdha dhe gërshërë bar. Prandaj, shumica e
aplikimit në stilin e rregullt janë pemë dhe shkurre me të qarta,
forma gjeometrike të kurorave, përgjigjet edhe për krasitjes dhe afatgjatë
formë. Në pjesën qendrore të Rusisë me qëllim të halor të përshtatshme
Bimore: Chamaecyparis, thuja, blu-gri pishe, bredh, gjemba, qumeshtit nga: voshtër,
Euonymus, murriz, barberry, Bloodroot, cotoneaster, spirea, panje, dekorativ
kumbull dhe mollë pemë, të vogla-leaved gëlqere. Bimët kanë disa
metodave apo i kombinuar ato. Mbjelljen e pemëve dhe shkurreve gjithmonë i hapur,
por mund të jetë aq katrore grumbull-dhe kryhet në një model checkerboard.
Ju mund të organizoni almettoy pemëve, duke u dhënë atyre një trim me një rrafshuar
formë. Lush, kopshte ceremoniale theksuar të ndryshme
do të thotë grafik: model parterres, shtrirë kujton
qilima kadife, të ndërlikuar të ulët pe bosquets boxwood dhe pika të ndritshme
flowerbeds, jep hollësira qethur shkurt, grupe të gjelbër skulpturë, e çuditshme
figura, si dhe rrugët me kolona të tjera pemë ose yews clipped, kafaz-rrethoj me rrjetë
me bimë ngjitje. Perime, erëza dhe medicinale
Bimët janë bërë në të vogla gjeometrik saktë shtretër (katror,
drejtkëndëshe, rrethore), forma mozaiku origjinale. Ku Versajës
dhe ku qepë dhe lakër, ju mund të thoni. Por, imagjinoni se çfarë është e lejuar
ata nuk janë të huaj për këtë festë të jetës. Shiko nga lart konfirmojnë se rregullt
kopsht nuk është i përshtatshëm vetëm për nooks kopsht. I kujdesshëm
mbjelljen e gjeometrisë dhe të menduar mirë nga skemë të ngjyrave mund të bëjë atë një stoli
Panorama. Rezervuarëve në ujë Kopshti luan një rol jetik në kopshte, ka pak
ku tjetër mund të gjeni një të tillë bollëk e burimeve, Cascades, pishina dhe kanalet.
Pellg në kopsht ka gjithashtu një formë simetrike mund të poligonale,
katrore, drejtkëndëshe apo rrumbullakët. Sipërfaqja e tij ujore reflekton simetri
kopsht. Herë në parqe të rregullt të madhe, për fat të keq,
shkuar. Peisazhi stil, si më demokratike dhe më pak të kushtueshme,
zëvendësohen rregullisht dhe presion atë. Megjithatë, më tërheqëse
ide e madhe, dizajn simetrik i pronave madh, vilë
apo edhe një komplot kopsht, natyrisht, mbetet. Ai është veçanërisht e përshtatshme
në pjesët qendrore të parqeve dhe kopshteve, monumenteve të pasur.
Duke përdorur një plan të rregullt kopsht është e përshtatshme në këtë rast, në qoftë se ekstra-
qëndrimit është projektuar për të ftuar të cilët kanë nevojë për të bërë përshtypje
, sqimë shije dhe pasuria. Në kohën tonë, estetikë postmoderne,
që do të përzierje të gjitha të mirë, dhe fitoi një pozicion në peisazhin.
Në këtë rast, logjika e një qasje eklektik, është e përshtatshme për t'u
kombinim i dy stilet e madhe në një seksion, shembujt e që ka me bollëk atje.
Saktë të shkurtër prerë kufijtë mund të kornizë arna lule plotësisht
një formë të qetë, dhe në mes të Kusch "egër" papritmas hap sytë e tij është e përsosur
manicured lëndinë. Gjëja kryesore me këtë qasje - të përpiqen të ndjekin
shije të mirë dhe ndjenjën e proporcion, thonë se profesionistët.

Share This Post: