Dnepropetrovsk metrosë është , dhe ëmbëlsirë për gjashtë muaj pa asnjë pagë .

Ftuar Metrostroevtsy korrespondentit "Sot" për të ftuarit - një 50-metra
bosht vertikal të stacionit të metrosë të ardhmen "Ploshchad Lenina". Ndërsa poshtë
në një njësi të veçantë poshtë, mësuar të punojnë nëntokë ëmbëlsirë
tha i patundur se ajo është nëpërmjet këtij bosht vertikal, në rastin
përmbytjeve të tunelit, uji do të derdhë në qendër të Dnepropetrovsk. E ka vetëm për
dy ditë off pompa - dhe probleme është e pashmangshme. Në të vërtetë, në këtë site
fluks të fuqishëm të ujit - 140 metra kub në orë. Tani të ndaluar ndërtimin e
financave, dhe pompa e ujit është e nevojshme. "Ne jemi të vërtetë në borxhe
pompimin e ujit nga tunelet ", - ankohet kryeinxhinier" Dneprometrostroya "
Alexander Kasyanchuk, dhe shton se në qoftë se ju të ndaluar pompë të paktën
4:00, nëntokësore dhe lumenjtë nëntokë mbushur tunele flash shtyrë,
pastaj derdh jashtë nënujore liqenit. Gjetur vetëm nëntokësore
disa punëtorë. Doli se ekipi ishte i ndarë në tri pjesë. Njerëz
në tri ndërrime. Shumë njerëz janë nën tokë tani nuk kanë nevojë. "Ne të përballet me
praktikisht bosh, - thotë kreu i personelit Tamara Pokhilko -
të gjitha Metrostroj ishin 500 vetë, por tani ajo mbetet e 230, dhe pastaj - e gjysmë
prej tyre shkoi në pushime të lirë. " Pavarësisht nga mungesa e punës dhe pagat,
njerëzit janë nën tokë rreth orën. Çdo ndryshim zgjat 8 Underground
orë. "Ka edhe shumë e rehatshme - 15 gradë, në krahasim
me ngrohje në sipërfaqe - bukuri - metrostroevtsy qeshur - në dimër, ndoshta
disa gradë më të ulët. " Por doli se kjo është pothuajse e vetmja pozitive
moment në punën e tyre. "Gjashtë muaj nuk kemi parë e pagave", - thotë 57-vjeçari
Alex brigade Shishkov. "Unë punoj këtu që nga viti 1984 - nuk ju kujtohet ndonjë gjë like it!
Kjo nuk është gjallë, dhe merr nga - gruaja ime punon në metro punonjës të njëjtë,
në listat e pagave në 1200 hryvnia dhe të jetojnë. Biri studimet në Universitetin e tretë
Natyrisht, edhe, që buxheti ka marrë "- Përgjegjës i mërzitur. Sipas tij,
të gjetur një punë të re në 57 vitet e thjesht nuk është realist. "Unë kam 30 vjet për të punuar nën
tokës, - thotë Aleksej Shishkov - dhe unë nuk mund ta imagjinoj se diku tjetër
Ju mund të punojnë me të. " Metrostroevets ri, 32-vjeçari Michael Minakov
- Ëmbëlsirë në brezin e tretë. "Babai im dhe gjyshi kam minatorëve. Viti i dytë
që punojnë këtu. Nuk është një 13-vjeçare dhe vajza e familjes përfshin gruan e tij - ajo ka një të vogël
e biznesit - dhe mbijetojnë ". Kur Michael erdhi për të ndërtuar në metro, paguajnë këtu
3-4000 hryvnia në nivel lokal është konsideruar si mjaft të lartë
ardhurat. Një vit më parë, një i ri dhe ëmbëlsirë nuk mund të supozojmë se ai së shpejti do të
kjo nuk është ajo për të blerë bukë. Tani punëtorët në mesditë ndarë
së bashku me ushqim dhe cigare. Nga rruga, preferojnë ato që janë më të forta.
"Tormozok" Puna sjell ai që mund të, për disa është e ndonjëherë
Nuk është thjesht ka para. Drekë Metrostroevtsy atje dhe më pas, nën tokë, sidomos në
caktuar qoshe. "Është një turp që e gjithë kjo ndodh me shumë
specialistë. Kam ata në kohën e tyre në të gjithë Bashkimin Sovjetik u mblodhën, - shefi
HR Tamara Pokhilko - duke kërkuar për minatorët - jo nga rruga është për të marrë ato "!.
Në metro, tha ajo, ka pasur shumë njerëz, pasi të gjithë punën, edhe pse të rrezikshme
dhe të përgjegjshëm, por më pak të dëmshme se minator. "Nuk ka pluhur dhe metani. A
Tani që unë nuk kam bërë - askush nuk vjen këtu për të punuar, të gjithë e dinë se
Metro është pagat tona dhe jo "- Tamara Pokhil'ko qahet. "Mirësi
Fjala qetë "këtu dhe mos harroni ata në pushtet - nga Kryeministri për të kryetarit të komunës. "Pas
Timoshenko do të jetë këtu. Le të shohim se si punojmë këtu! - Thotë Michael
Minakov. - Këtu, në një orë ujë të jashtëzakonshme të pompimit në mënyrë që pompa janë jashtë.
Pastaj kemi lënë lagësht, si miun! Dhe ne vetëm i mbajnë budallenjve! Kryetari i komunës vetëm
dhe e di se burimet çdo vit për të hapur. Shtuar në metro do të jetë më mirë - njerëzit
jeta ju do të kujtohet! ". Korrespondenti i "Sot" personalisht
bindur se ujërat nëntokësore rrjedhin poshtë mureve, shpejt mbushur
tunel. Në turne, fikni të gjitha pompat e metrostroevtsy sepse
kur ata punojnë në tunelin për shkak të ulërimë e tmerrshme dëgjuar asgjë. I papunë
në minierë është i mërzitshëm dhe bimore finlandeze - hera e fundit që u zhvillua
në prill. Minatorët ishin shpresa e fundit e Euro 2012, por pas
Dnipropetrovsk ka humbur të drejtën për të marrë drifters evrochempionat optimizëm
tharë. Pesimist dhe drejtor i "Dneprometrostroya" Savchenko Vasili.
"Mbetet një pjesë të vogël të entuziastësh. Ata nuk kanë asnjë fundjavë, nuk ka pushime.
Dhe për të marrë poshtë në tokë drifters tjetër Unë nuk kam asnjë moral
të ligjit. " PROUD TO VOGLA. "Ndërsa ne jemi krenar e metrosë më të shkurtër
në botë "- thonë punëtorët. Edhe pse, sipas kreut "Dneprmetrostroya"
Basil Savchenko, se ne kemi më të vështirë të gërmoj tunelet, që nga
vende janë gjetur deri në 6 racave të ndryshme, por kryesisht granit. Në madhe
CIS me podlyankoy të tillë gjenden vetëm metrostroevtsy Ural Ekaterinburg.
Çdo specie duhet të marrë një teknikë të ndryshme. Finlandisht makinë "Tamrok", e cila
hedhur në erë granit, blerë në vitin 1988 (tani makina është me vlerë 200-250
mijë dollarë), dhe pastaj shkoi gati dorë - duke përdorur stërvitje.

Share This Post: