Kampin e fëmijëve " zog shqiponje ", është e vendosur në një cep piktoresk të Ukrainës -fshat
Dahnovka rajon Cherkasy .

Sipas gazetës "New", për tetë vjet në një rehabilitim të veçantë
Programi këtu në verë pushimi djem nga familjet jofunksionale, fëmijët me aftësi të kufizuara,
fëmijët e mbetur prapa në zhvillim. Dhe ata kanë një mundësi për të parë se çfarë
bota - nuk është vetëm, uria dhe rrahjet grabitje, ata janë ndihmuar profesionistët
- Mësuesit dhe psikologët. Rezultati është elokuente: Asnjë fëmijë nuk ka kurrë
i cili vizitoi kampin, nuk pranoi të vjetër. Analoge "zog shqiponje" në Ukrainë
jo më shumë, megjithatë, ai mund të përballet me mbylljen - të gjitha kampet fqinje në
vend të mbrojtur u pushtua nga fuqitë që të jetë. Rreth vtoroklashke Vadik
(Emri i prindërve u kërkohet të mos jetë) mësuar të gjithë vendin - gjyshja djalit
shkroi një letër për presidentin. Në të ajo u ankua se fëmija po ngacmohet
në shkollë dhe do të ofrojë prindërit e dërgojnë fëmijët e tyre në një shkollë tjetër.
Dhe të gjithë, sepse ishte i pakontrolluar Vadik, shqetësuar e tërë klasa për të mësuar dhe
mbështjellë në gjendje histerike me mësuesit e tij nuk mund të përballojnë. Prindërit
detyruar të martohej me pak "monsters" shërbimeve për fëmijët
Cherkassy Sosnowski Komitetit Rajonal Ekzekutiv vendosi të dërgojë në kamp veror në "zog shqiponje"
- Kjo "i ri", tha kreu i departamentit të shërbimeve të parandalimit
për fëmijët Angelica Dobrovolskaya. Dhe në sajë të atij djalit tani
nuk e di. - Mësuesit kanë gjetur kushtet në të cilat fëmija ka jetuar, -
tha kreu. - Ajo rezulton prindërit e tij jetojnë të ndarë dhe të pikturuar,
por i ati e mbante në kontakt me ta - ishte i ashtuquajturi babai i vjen.
Një fëmijë është arsimi babait mungonte. Përveç kësaj, një Vadik rëndësishëm
problemet shëndetësore që ndikojnë në sjelljen e saj. Punonjësit
kamp në shpirtrat dhe bisedoi me i ati i djalit, dhe ai e kuptoi se ai duhet të marrë
pjesë aktive në rritjen e djalit të tij. Vadik prindërit ishin të martuar. Fëmijë
transferohet në një shkollë tjetër. Atje ai po sillet shumë më mirë. Dhe tani në familje
pritet përfundimi ... Ka punuar në vend të kujdestarit gjë është,
se kampi problem "zog shqiponje" fëmijë të pushojnë me normale e tyre
bashkëmoshatarët - kjo është unike e programit të rehabilitimit,
e cila u mbajt me sukses këtu për shumë vite. Fëmijët e shohin
se jeta mund të jetë i lumtur se ne nuk mund të kini frikë nga plagët, duke e bërë
për jetën dhe jo për të vjedhur, dhe madje edhe nëse ju jeni të paaftë, ju mund të çojë një jetë normale.
Mësuesit e çdo fëmije janë disa talent dhe për të ndihmuar zhvillimin e saj.
- Dikush fillon të pikturuar, disa të këndojnë, të luajnë disa sporte,
- Tha një mësues i lartë në kampin e "zog shqiponje" Lenskaya Elena. - Ne kemi
ishte një djalë, në duart e të cilit të gjitha "djegur". Nëse do të kisha për të shënuar
gozhdë në mur, gozhdë një raft apo diçka për të rregulluar, e pyetëm për këtë.
Natyrisht, kampi është administrator, që e bën të gjitha, por kur fëmija
lavdëruar për duart e tij të aftë, është në rritje e vetë-respekt. Elena Lenskaya
mend si një djalë i talentuar, i cili ishte me pushime në disa kamp
vite me radhë, dhe kur ai u rrit, u kërkua të këshilltar - për të ndihmuar të kryer një disko.
Para për punën që ai nuk ka paguar, sepse një pozicion në buxhetin e kampit
nuk dhënë, kështu që ai ka punuar për ushqim. Tani djali është bërë i njohur
DJ në Cherkassy. Në kampin e relaksuese dhe fëmijët me aftësi të kufizuara. Këtu ata janë
jepni pak shanse për të përmirësuar shëndetin e tyre, dhe më e rëndësishmja - të mësojnë të ndjehen të
veten më mirë se të tjerët. Kështu djemtë janë të thënë se edhe nëse ju jeni të paaftë, ju ende
Ju mund të përpiquni të jetojnë normalisht. Pavarësisht nga problemet e shëndetit,
Jan mom Fedyuk ndihmon vëllezërve të nxitur dhe motrat kanë Jana Fedyuk
- Mosfunksionim i Hipofiza, ajo nuk është në rritje. Përveç kësaj, vajzat nuk kanë sy.
Por, përkundër problemeve shëndetësore, ajo i ndihmon nënës për të vënë në
këmbët e vëllezërit e tyre të rinj dhe motrat - sepse Gjoni i madh i katër fëmijëve.
Me të holla të shtrënguar në familje, dhe John punon me kohë të pjesshme - që mbart broshura, punon
kamariere. Dhe tani ajo po përgatitet për të hyrë në një universitet. Thërras policinë
padobishme në praktikë, punonjësit e shërbimeve për fëmijë dhe është si vijon:
për të shpëtuar fëmijët duhet të bëjnë masa të ashpra. Angelica Dobrovolskaya
tha "i ri" rreth dy motra - 17-vjeçar Vick dhe një 16-vjeçar Ksyusha,
që jetojnë në frikë të vazhdueshme. Babai i tyre kishte vrarë gjyshin e tyre, por otmazatsya
nga burgu, sepse ajo punon në polici. Ky tiran në shtëpi, ndjenja
mosndëshkimit, e gjithë familja mban një rein ngushtë: rreh gruan e tij dhe vajzat.
- Ka pasur edhe një rast - thotë Dobrovolskaya. - Natën Ksenia
kur babai e rrihte motrën e saj dhe nëna, e regjistruar në një skenë të lëvizshme, dhe u
në një këmishë nate në stacionin e policisë e qarkut. Kujdestarisë për veshje,
shkoi në vendin e ngjarjes, "siguroi" koleg, por pasi që gruaja nuk ka
deklarata me shkrim - është frikë e burrit të saj dhe beson se ai do të shpëtojnë dënimit.
Për më tepër, ajo filloi të pijë. Sipas Angelica Dobrovolskaya, shërbimi
synon të privojë nënës dhe babait të vajzave, të drejtat e tyre prindërore. Vetëm atëherë Vick
Xenia dhe mund të jetojnë në paqe. Natyrisht, alternativa më e mirë do të ishte për të izoluar
Babai i familjes - pa nënë ndoshta do të kishte pushuar për të pirë, por ajo
duhet të gjejnë forcën për të luftuar këtë. Edhe pse kjo është e gjitha në familje
asgjë nuk ka ndryshuar, në sajë të mbështetjes së mësuesve, të dyja vajzat pas një tjetër
në "zog shqiponje" janë më të forta tani dhe jo frikë të ëndërr e një jetë tjetër.
Maksim Pushkin dëshiron të jetojë në një situatë familje normale është e ngjashme
dhe Maksim Pushkin, nëna e tij është ngritur tre djem prej etërve të ndryshme.
Dy vëllezër më të mëdhenj, Maksim ka shkuar në një udhë të vijë e lakuar: një shërbejnë
afat në burg për të miturit, pi duhan të tjera, pije dhe vjedh.
- Pije Maksim amtare - vazhdon Angelica Dobrovolskaya. - Djali jeton
në kasolle, të marrë atë në shkollë për një orë. Ne i patëm dhënë nëna e një shans të fundit
- Në qoftë se kjo është tre muaj nuk u ndal të pijshëm dhe nuk do strehim në mënyrë
ajo do të jetë privuar nga të drejtat prindërore. Nëse ju nuk bëni, përsërisin për fatin e Maxim
vëllezërit e tij. Ndërsa djali jetonte në një strehimore. Ndryshimi në tabriki
Ëmbëlsirat punëtorëve të kampit dëshmitarë që shumë fëmijë të drejta
shtëpi shpesh shkojnë të uritur, sepse prindërit e tyre të shpenzuar paratë vetëm
për vodka. Por në kampin e fëmijëve janë të ushqyer mirë: çdo fëmije për të ngrënë çdo ditë
alokuar 30 hryvnia. Në menynë - një sallatë me perime të freskëta (domate, tranguj)
çdo ditë, enët e mishit, supë apo Borschik nxehtë në fillim. -
Ne e zuri gjumi për një vajzë 7-vjeçare që kanë ngrënë tri pllaka të borscht -
Elena thotë Lena. - Nëna e saj është një alkoolike, nuk kishte kohë për
për të ushqyer fëmijën ... Ata të keqen, bota është shumë e rinj
në krahët e tij. Fëmijët, madje edhe letrat në "oktapod" fjalë të arrijnë të korrigjoj
të njohur për ta - ". dokrra" Por këtu ata kanë një jetë tjetër dhe argëtuese
tjerëve, shumë: në vend të slot machines - play "turistike traget."
Rebyatnya luan futboll, është një klasë master në prettification vezë të Pashkëve,
dëgjoni bards, udhëton për Cherkassy në bowling, duke fituar maratonë valle.
Kampi i doli me monedhën e vet - tabriki. Ata mund të
fituar, nëse nuk të kënaq në dhe kapriçioz, dhe të bëjë diçka të dobishme.
Ata hapur dy bordet e kontabilitetit: në një fat të caktuar, nga ana tjetër - sjelljen e keqe.
Përllogaritur në "paguajnë" e parë për "gjobitet" të dytë. Deri në fund të tabriki ndryshim
mund të shkëmbehej për ëmbëlsirat. Statistikat fixes patches
Shumë kundërshtarë të arsimit thonë ata dhe atë që është pika - për shkak të
kampin "zog shqiponje" fëmijë të kthehen në jetën e tyre të zakonshme, ku prindërit e
pije, e cila ka për të vjedhur diçka për të ngrënë për drekë. Shumë prej tyre
përdoren për të ulur natë pas nate për makinat slot, pirja e duhanit marihuanë
luftuar. Megjithatë, Helen Lena thotë: Çdo gjë që është bërë, jo më kot.
- Unë mendoj se gjëja kryesore që fëmijët kryer nga kampi - është besimi në
fuqinë e tyre dhe aftësinë për të kapërcyer vështirësitë - pranon Helen. - Nuk është një
statistikat sipas të cilit ata fëmijë që mbështetej në "zog shqiponje" të paktën një herë,
pasi që nuk u panë në çdo keqbërje. Edukator
thotë, "zog shqiponje", vjen një shumë të fëmijëve me sytë e shuar, venitje
supet dhe një bindje e plotë të pavlefshmëri të saj. Por kur ata u larguan
kamp, ​​shpatullat e tij të vijë i drejtë e tyre, pak sytë dritë deri në flakë, dhe ata besonin
në atë që ata mund të ndryshojnë jetën e tyre për të mirë. Verën e kaluar?
Për fat të keq, kampi i vetëm për pushime për fëmijët nga familje të pafavorizuara
mbijetojnë, verë ndoshta vonë. Më parë në "Riviera ukrainase" - kështu
e quajti para revolucionit, këtë kënd të bukur të rajonit Cherkasy - punë sa më shumë që
kampet e pesë fëmijëve - "pulëbardhë", "zog shqiponje", "Dneprovets", "Dzerzhinsky" dhe
"Svitanok". Tani, në vend që të qeshurit qejf të fëmijëve dhe të furrës Pioneer
katër prej tyre shumë i qetë. Por pas gardhe të lartë në kampet e ish-
Ndërtimit është në vila luksoze të plotë ritëm. Ata privatizuar diploma
nga Kievi, i cili pikërisht, atëherë ata nuk e dinë. Fjalë e ka atë që një nga cottages blerë Julia
Timoshenko. Por në "pulëbardhë", ku mijëra fëmijëve të shëndoshë përpara, tani
vendosur të përshtatshme rikrijimin e një prej forcave të sigurisë, në përputhje me veteran
- "Golden Eagle". Ishull i vogël i flokët deri më tani është "zog shqiponje".
Para krizës, kishte planifikuar për të bërë riparime - një mandat katër-dhomë gjumi për strehim
është në gjendje të keqe. Ai është i rrethuar me shirita, të cilat paralajmërojnë
rebyatnyu se muret e qasjes është e rrezikshme. Por kjo pushime verore të fëmijëve
përgjysmuar - ndryshimi i zgjati vetëm 14 ditë në vend të zakonshme
muaj. Sipas programit të rehabilitimit për fëmijët nga familje të pafavorizuara këtu zuri gjumi
25 fëmijë. Në kampin e 20 shtëpive, por vetëm dy prej tyre jetonin fëmijët.
- Çdo vit mbi kampin tonë dhe ne jemi të retë e errëta që kërcënojnë mbylljes -
Drejtori i ankohet se "zog shqiponje", Oleg Sergienko. - Këtë vit, thashethemeve të tilla
u bë shumë aktiv. Ne shpresojmë se kjo nuk do të ndodhë për shkak se
kampe të fëmijëve dhe kështu që nuk janë pak, dhe të mendojnë për nevojën ardhmen. P.
S. Kuptojnë ata që kanë para, ju mund të - ka natyrën e elegant, pyjeve,
liqeni në 20 minuta. Por kjo nuk mund të jetë e njëjtë vetëm për të pasur!
Një shpresë - deri në fund të qirasë "zog shqiponje", është shumë larg. Por si
praktikës, ata që kanë para, pak gjëra nuk ndalet ...

Share This Post: