Shefi i Grupit Telenor në Ukrainë , Trond Moe krahason investuar në Ukrainë
me përvojën e parë të vodka pijshëm .

Ndoshta unë nuk jam origjinale, por bien dakord që tema e vodka - është i pashtershëm.
Met këtu me këtë pije të fortë dhe ka punuar në Ukrainë
për shumë vite, kuptova - në mes të konsumit të vodka dhe investimeve në këtë vend
kanë shumë të përbashkëta. Ky është një fillim. Para së gjithash, ju me të vërtetë nuk duan
për të bërë këtë, duke menduar se kjo do të ishte absurde dhe të frikshme. Në fund të fundit, nuk dëshiron të
pi në këmbë para se ju rafte në fund. Fillimisht, ju thjesht do ta mbajë atë në dorën tuaj
- Vetëm për të treguar off. Shumë të huaj, sigurisht
, Menjëherë thonë se firma vodka "jo", si dhe shumë prej tyre nuk do të investojë
në Ukrainë. Megjithatë, disa, të tilla si unë nuk do të marrë rrezikun dhe një
"Testi i vodka." Unë pranoj se në fillim ishte pak e frikshme
por ukrainasit miqësore siguroi - është mjaft e sigurt. Si, deri në
deri sa ju të bëni të njëjtën si lokale: ushqim rostiçeri të tilla si vodka yndyrore
proshutë dhe sallam, larë poshtë me një komposto, pa probleme. Por, sigurisht, është
vërtetë. Vetëm ju do të kuptoni atë shumë më vonë, kur nuk ka kthim prapa.
Këtu nga njëra anë që çdo dy minuta, duke u përpjekur për përqafim një miqësore të rënda
shokët, dhe nga ana tjetër - është flirtim me ju vajzë e bukur. Me e parë
investimeve në Ukrainë kemi pasur një situatë të ngjashme. Të gjithë na siguroi se
që është absolutisht e sigurt - vetëm bëni si lokale, dhe të gjithë ju keni
do të jetë mirë. Vetëm për hir të Zotit, nuk do të përpiqet për të ndryshuar ndonjë gjë - është e
vrazhdë! Pra, ju jeni pushimi, dallëndyshja një e shtënë e vodka parë
- Ndjeheni vetëm të tmerrshme! Trupi si një goditje të plotë. Ju jeni të bindur se parashikim
ishte e saktë: në fund të fundit, nuk është i sigurt për të investuar në Ukrainë. Por siç e dini,
"Midis pereryvchik parë dhe të dytë të vogël." Para se të keni kohë të shërohen,
toastmaster dërgon ju, si e ftuara e nderit të drejtë thonë dolli dytë. Pas
Çfarë do bosh një gotë. Dhe përsëri - është e pakëndshme, por
është pak më mirë se herën e parë. Dhe kjo turshi çuditshme
nuk duket aq i pështirë. Dolli i tretë - për gratë dhe dashuri.
Ju merrni deri nga të mirësjelljes, ende mbajnë mbi këmbët e tij, dhe pastaj ju qaj përsëri:
"Bottoms up!" Pini dhe menjëherë të fillojmë të shikojmë për atë jashtëzakonisht të shijshme
kastravec. Dhe - ja dhe ja! - Ju ndjeni vetëm gjobë - kulturore
shoku ka kaluar. Tani ju jeni gati të një ekspert në të gjitha ukrainase! Kështu
dhe investimet: çdo gjë është mirë, pasi eksperienca e parë tronditëse. Ju keni tashmë
mësuar me faktin se, si kryetar duhet të nënshkruajnë çdo copë letre
shtrihet përtej zyrës dhe se vula është objekti më i çmuar
në kompani. Kjo duket e çuditshme, por të gjithë ju merrni! Nuk është e përshtatshme
dolli katërt, pestë, gjashtë, dhe kështu me radhë. Nuk ka nevojë të kujtojmë
se xhami duhet të jetë i dehur në llum. Ju jeni një ekspert! Ju e dini saktësisht
çfarë të bëjnë dhe se si. Dhe mos vini re se thotë dolli juaj nuk është i mashtrimit dhe të pijshëm
të gjitha xhami tuaj pas çdo dolli. Nga kjo kohë, Ukraina
duket për ju një vend i bukur, dhe ju ndiheni të mrekullueshme. Por këtu
jeni duke u përpjekur për të marrë deri. Çfarë është e gabuar me bilancin, por me ndihmën
ju mund të bëni atë. Më e mundur për të rivendosur zinxhirin e ngjarjeve. Ndoshta
ju ra nga kryetari i tij ashtu si trupi është i lënduar në vende të ndryshme, dhe ndoshta diçka
nuk thonë, për shkak se dikush në dikë ulëritës dhe nuk ka siguri
A keni këtë. Të nesërmen zgjoheni me dhimbje koke e tmerrshme
dhimbje dhe një çantë e zbrazët, duke u përpjekur të kuptoj se nëse ju nuk fle në një shtrat;
me dikë panjohura. Investitorit të huaj në Ukrainë shkon përmes
diçka të tillë. Në fillim çdo gjë ishte në rregull, të gjithë ishte shumë miqësore, por
Papritmas e partisë është e gjatë. Sigurisht, kjo nuk është domosdoshmërisht shumën
kështu. Pas kësaj "vodka test" tmerrshme e parë që ju nuk keni nevojë
bëjë të njëjtën gjë gjatë një parti me miqtë ukrainas. Tani ju
kanë mundësi për të bërë ndryshe, apo të përpiqet të bëjë atë. Por
Megjithatë, një ndryshim të qasjes për të bërë biznes në Ukrainë është shumë e vështirë.
Së fundi, më lejoni të një alegori. Stupid huaj vazhdon
pini një gotë vodka në fund çdo kohë, sepse "ka pranuar këtë." I zgjuar
të prezantuar kolegët e huaj Ukrainian me verëra të hollë dhe enët
me një ekspres të fortë dhe konjak gllënjkë në fund të vakt. Ai
do të njohë me kolegët e tyre doganore dhe cuisines nga e gjithë bota. Budalla
dhe ukrainas, i cili refuzon të përpiqen enët sofistikuar dhe verërave dhe
kërkon vodka të Gras foie, duke trokitur një gotë me një gllënjkë Armagnac të shtrenjta,
fetë e tij të ashpër e limon. Një pije zgjuar Ukrainian vodka e mia me krenari
dhe nga koha në kohë. Ai gjithashtu vlerëson zakonet dhe traditat e tjera në tryezë,
dhe në biznes. Trond Moe, Shef i Grupit Telenor në Ukrainë, presidenti
European Business Association (EBA), një anëtar i Këshillit të Kabinetit të investitorëve
Ministrave

Share This Post: