Në Borodyanka shkojnë për chanterelles , dhe në terren në e vjetër - e bardhë .

Nga rrethinat e Kievit në "gjueti heshtur 'qëndrimin e amatorë diskutueshme. Në një
ana tjetër, ne nuk jetojmë në rajon kërpudha. Rajonin e Kijev larg nga të vërtetë
"Mushroom" të vendeve - vendi i perëndimit, e sidomos për të Karpateve. Nga ana tjetër, shumica e
lagjet e banimit është ngjitur pyll. Nëse një kilometër larg apo më shumë, atëherë thjesht
Ju mund të plotësoni një shportë me diçka krejtësisht të ngrënshëm. Ky myk
sezoni ende nuk ka filluar. Sipas një përvojë picker kërpudha Nadudy George, nga "running"
kërpudhave të dalë përpara të gjitha mushrooms gjalpë - në mes të verës. Në korrik, me të mirë
Shirat duket e parë polake dhe të bardhë. Tani pyjet kanë qenë vetëm
gradualisht, por në të njëjtën kohë ne mund të themi - asgjë të vërtetë. Për shkak të ngrohjes.
Por në shtator, sidomos pas një shi i ngrohtë - është mjaft e "punës" sezonit
bardhë dhe polake. Në tetor, ka ardhur koha dhe mjaltë zelenushek. Në nëntor
sezon mbaron, por përsëri - të gjitha varet nga moti. Situata në 2009
, Yuri komentoi si vijon: "Ka pasur" breshëri "i CEPS, chanterelles tani
mund të mblidhen. Ata janë të vogla, por të përshtatshme për largimin e shpirtit. Vaj shumë pak.
Po, dhe kërpudha polake ende është ulur "nëndheshme". Duke pritur për shi të mirë. " A
Irina Dudka, Shef Departamenti i Mikologjia në Institutin e Botanikë, Akademia Kombëtare e Shkencave, paralajmëron
se disa kërpudha mund të mos duket. Ndonjëherë kjo
fenomen një herë në 3-4 vjet. Ajo do të duket të ngrohtë dhe të lagësht, por ato nuk janë. Dhe nuk
shpjegime lidhur me këtë pikë shkenca nuk ka ende. Në pritje të kësaj kërpudha
Edicioni i sezonit të gjetur kërpudha më të njohura në drejtime brenda
Rajon Kiev. 1. URDHËRESË OBUKHOVSKY (Kagarlyk, Bohuslav)
Si një vend për të sulmeve të kërpudhave joshëse drejtim.
Nuk ka pyll i dendur, në të cilën për të marrë humbur dhe ju mund. Në të kundërtën, në ndërrimin
pyjeve dhe fusha është shumë piktoresk. Por sipas Irina Dudka, Shef i Departamentit
Mikologjia, Instituti i Botanikës, kerpudha lokal, aq më pak "e keqe", pas
Aksident Çernobilit. Këtu janë këtu vetëm për të marrë të gjatë dhe të pakëndshme - jo më pak
2 orë, edhe në makinën tuaj. Përveç kësaj, ekspertët thonë se në mesin e kërpudha
tendencë popullore, por këtu doedut Kiev, vendasit kanë kohë të
të gjithë të prerë "rrënjët". Si arrihet atje. Ndershme nga "Hem" a / c
"Vladimir." Një tjetër opsion - një kishë e Bardhë, ku ju mund të merrni
nga a / c, "Jug" ose tren nga periferike w / stacion. 2. Odessa
(Boyarka, Fast, VASILKOV) URDHËRESË Pyjeve në këtë vend janë të shpërndara
vargjeve individuale dhe një vend "kërpudha". Por, me kosto të ulët vend automjeteve
drejtim është edhe më pak. Në sezonin e mbledhësit e kërpudha të shkarkuar
në vendndalime pranë pyllit vetëm makina. Prandaj, ne duhet të shkoni në fillim
dhe për të marrë larg nga strehimit larg. Për të lundruar mirë në pyjet
në Vepryk fshatit, Didivschina, Dorogynka. Por pyll pranë Boyarka edhe si një vend
këmbë nuk do të bëjë - dhe ndotura edhe me prerë. Si arrihet atje.
Para Vasilkova dhe Fastov nga periferike w / stacion. Nga a / c "Vladimirskaya"
- Biznes për Vasilkov. Nga a / c "Outdoor" - autobus për të Fastova.
3. URDHËRESË Irpen (Irpen, Vorzel, Borodyanka) Pyjet e vendosur
më afër kryeqytetit, pranë Irpen, Vorzel tashmë të shkelur,
"Civilizuar" dhe, në vend, i aftë vetëm për shëtitjet e pyjeve, se sa të rënda
specie fungale. Por këtu përgjatë lumit Borodyanka. Zdvyzh njohur
chanterelles tij. Nevoja për të kaluar Gostomel, Vorzel, dhe pastaj fik
rrugë të drejtë (nëse flasim mjaft të saktë - se në veri të rrugës),
një nga rrugët poshtër. Mbani në mend, pyjet janë të mëdha, dhe ju mund të merrni humbur
(Por jo për kohë të gjatë - në shumë fshatra të rrethit). Si arrihet atje. Ky trend
mirë "e mbuluar" me tren nga treni / g platformë "Svyatoshyn." Ose ndershme
para zgjidhjes së planifikuar të stacioneve a / c "Outdoor" ose metro "Nivki"
"Svyatoshyn." 4. URDHËRESË Brovarsky (LEFT COAST SEA Kiev)
Ashtu si në drejtim Irpen, në pyjet periferike (p.sh., në afërsi të
Bykivnia) nuk mund të vërtetë mbështetet në pre të pasur. Më joshëse
shikoni e pyllit pranë Detit Kiev. Për shembull, në afërsi të Dubechni Ulët. Por
Ata gjithashtu bien në shtretër kërpudha "klasike" dhe gjithmonë krehër si
qytetarëve dhe vendasit. Prandaj, ne duhet të përqëndrohet në më të largët
zona e kryeqytetit - nga Zhukin dhe Voropaeva dhe në veri të mëtejshme. Nuk mund të
nuk e kujtojnë "kërpudha" vende në fushën e objektit treinimi ushtarak pranë Ostra.
Ata i përkasin rajonit Chernigov, por fjalë për fjalë në kufi me rajonin Kiev.
Si arrihet atje. Ndershme nga një / c "Polesie". "Darnitsa" ose nga stacioni.
Metro "Heronjve të Dnepr." 5. ZONA Vyshgorodsky (bregun e djathtë
Kiev SEA) është vendosur nga "klasike" të rajonit Kiev. Sipas
Eksperti Yuri tonë Nadudy, këtu ju mund të gjeni pothuajse të gjitha mushrooms. Vetë
Ai e do veri pyllin e Dymer. Juria mbështet Victoria shokët hobi
Pranvera. Ajo bëri thirrje vendeve të saj të preferuar të kufirit rezervë, që në afërsi të
Suholuchya. Shumë janë të hutuar nga fakti se tjetër - zonën e përjashtimit rreth Çernobilit.
Vjelësit e kalitur kërpudha thonë se këtu ishin testuar trofe më shumë se një herë - dhe gjithmonë
'Clean'. " Specialistë të ndryshëm mendim. Hulumtues i lartë
Instituti për Hulumtime Bërthamore e NASU, Natalia Zarubina pohon se radioaktive
cezium në mushrooms lokale shumë herë më tepër se norma. Pra, të vendosë për veten -
shkoni këtu apo jo. Si arrihet atje. Ndershme nga një / c "Polesie" ose
Art. m. "Svyatoshyn." 6. URDHËRESË Borispol (majtas COAST Kanevsky
Reservoir) përgjatë rezervuarit deri Pereyaslav-Khmelnytsky
shtrirje e pyjeve, fusha, të ndarë ndonjëherë dhe të ndarë nga Dnieper
grasslands dhe i zëvendësoi ato me vargjeve suburbane. Kyç për këtë linjë
janë fjalët "vjetër", "Kiili", "Hotski" (kjo është për Pereyaslav-Khmelnytsky).
E vetmja gjë që është e keqe - këto vende janë larg nga Kiev: edhe në një makinë
shkojnë rreth 1 dhe 17:00 më të famshme janë lagje me. Vjetër, ku
pyll rritet në kodrat rërë dhe të bardhë atje - në mënyrë të gjërave. Ekziston gjithashtu një
këtu "opyatnye" vende. Për të aplikuar Old People "shenjë", - një të mirë
kërpudha si instalimet ushtarake. Tankodrom lokale në kohë Sovjetik tërhoqi
Turma "autorë regjimi" me shporta. Dhe tani këtu "e heshtur të gjuetisë"
mjaft të suksesshëm. Sipas, gjahtari peshkatar dhe kërpudha mbledhës Alexei Liashenko,
Lagjen e vjetër shkelur lart e poshtë, pyjet lokale kanë pësuar
nga zjarret në vitet e fundit. Por ende në kërkim të kërpudha këtu mund të jetë ende
për të shkuar - sa më shpejt të bie shi. Si arrihet atje. Vjetër dhe Kiylova
- Nga Kiev Boryspil për të arritur nga stacioni. m. "Kharkiv" anijes. Pastaj
transferimin e të autobusëve në fshatrat. Para Pereyaslav-Khmelnitsky shkoj me autobus nga
autobus "Darnitsa".

Share This Post: